Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İngiltere, denizaltı krizinin ardından Fransa ile anlaşmazlık sayfasını çevirmek istiyor

İngiltere, denizaltı krizinin ardından Fransa ile anlaşmazlık sayfasını çevirmek istiyor

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 09:15
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında önceki bir görüşme (Arşiv - AFP)

İngiltere, Paris'in "arkadan bıçaklama" olarak gördüğü Avustralya ile denizaltı anlaşması konusunda Fransa ile olan anlaşmazlık sayfasını çevirmeye çalışıyor. 

AFP'nin haberine göre, Avustralya, geçen hafta Fransa ile imzaladığı anlaşmadan vazgeçip ABD ile nükleer denizaltılar konusunda anlaşma masasına, İngiltere'nin kolaylaştırdığı gizli görüşmeler yoluyla ulaşılırken, atılan bu adım Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u kızdırdı.

İki ülke arasında sakinliğin sağlanmasını isteyen İngiltere Başbakanı Boris Johnson, dün Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, İngiltere’nin Fransa ile işbirliğini yeniden kurmak istediğini söyledi.

Elysee Sarayı tarafından yapılan kısa açıklamaya göre Johnson, iklim değişikliği, Hint-Pasifik bölgesi ve terörle mücadele gibi ortak çıkarlar ve değerler doğrultusunda Fransa ve İngiltere arasındaki işbirliğini yeniden kurma niyetini dile getirdi.

Macron ise, telefon görüşmesinde Johnson’ın bu konudaki önerilerini beklediğini söyledi.

Johnson dün Washington’da yaptığı açıklamada, Avustralya’nın Fransa ile olan denizaltı anlaşmasını iptal ederek, İngiltere ve ABD ile AUKUS anlaşmasına varması nedeniyle öfkelenen Paris’in bunu aşması gerektiğini söylemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya