Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Hint-Pasifik 'Dörtlü' Grubu liderleri, bölgeyi ‘özgür ve açık’ hale getirme sözü verdi

Hint-Pasifik 'Dörtlü' Grubu liderleri, bölgeyi ‘özgür ve açık’ hale getirme sözü verdi

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 12:15
ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya liderleri dün Beyaz Saray'da bir araya geldi (AFP)

ABD, Japonya, Hindistan ve Avustralya liderleri dün (Cuma) Beyaz Saray'da bir araya gelirken, liderler, Hint-Pasifik bölgesini ‘özgür ve açık’ hale getirme sözü verdi.

Söz konusu liderler ‘Çin'i dengelemeye’ yönelik bir oluşum olarak kabul edilen Quad'ın ilk yüz yüze toplantısında, Çin ile ilgili duyulan ortak endişelerin ortasında birleşik bir cephe oluşturdular.

Pekin, Çin'in ‘kaçınılmaz başarısızlık’ ile sonuçlanacağını belirttiği bu zirveyi yakından izliyor.

ABD Başkanı Joe Biden, Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Japonya Başbakanı Yoshihide Suga ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi, ortak açıklamalarında "Hukukun üstünlüğünü, seyrüsefer ve uçuş özgürlüğü, anlaşmazlıkların barışçıl çözümü, ülkelerin toprak bütünlüğünü ve demokratik değerleri destekliyoruz" ifadelerini kullandılar.

Dört liderin ortak açıklamasında açıkça bahsedilmese de Çin toplantının ana gündem maddesiydi.

Ortak açıklamada, liderlerin Çin'in güç gösterisi yaptığı bölgede hukuka dayalı bir yaklaşıma duyulan ihtiyaç talebi defalarca dile getirildi.

Liderler, koronavirüs aşılarının dünyaya yayılmasını genişletmek için adımlar attılar ve Hindistan'ın aşı ihracatını Ekim ayında yeniden başlatma planını memnuniyetle karşıladıklarını ifade ettiler.

Zirve, Fransa’yı kızdıran, ABD, İngiltere ve Avustralya arasında yapılan ve önümüzdeki 18 ay içinde Avustralya’ya nükleer denizaltı tedarikini garanti eden AUKUS savunma anlaşmasının imzalanmasından yaklaşık bir hafta sonra gerçekleşti.

Avustralya Başbakanı, AUKUS ve Quad'ın bölge müttefiklerine ortak bir destek sağladığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, zirveye ilişkin şunları söyledi:

"Diğer ülkeleri hedef alan kapalı ve özel bir grup, zamanın akımına ve bölge ülkelerinin isteklerine karşı kulaç atıyor. Bu zirveyi destekleyen kimseyi bulamazsınız. Bu zirvenin sonu kaçınılmaz bir başarısızlıktır.”


Editörün Seçimi

Multimedya