Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 mesajı: Gerekirse başka yerden alırız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan S-400 mesajı: Gerekirse başka yerden alırız

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 12:15
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan (AFP)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tamamı Pazar günü yayımlanacak röportajda geçtiğimiz gün New York'ta Amerikan CBS televizyonuna önemli açıklamalarda bulundu.

ABD'nin muhalefetine rağmen Rus füze savunma sistemi satın alınması kararının arkasında duran Erdoğan, “Bize S-400 konusunu bahane edip F-35'leri vermemek, her şeyden önce bir defa devletler arası ilişkilerde ne diplomasi noktasında ne de münasebetler noktasında bir kimlik ortaya koymaktır” dedi.

CBS muhabiri Margaret Brennan'ın Ankara’nın başka bir S-400 teslimatı daha gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceğine ilişkin sorusuna Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Hangi ülkeden ve ne tür savunma sistemleri aldığımıza kimse müdahale edemez. Gerekirse başka yerlerden alırız" dedi.

Alman haber ajansının bildirdiğine göre ABD, NATO üyesi Türkiye'yi yeni S-400 almamaya ve daha önce satın aldığı Rus füze savunma sistemlerini teslim etmeye çağırdı.

Ankara’nın ısrarının ardından Washington, bazı Türk savunma sanayi yetkililerine yaptırım uyguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya