Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Nahda Hareketi'nde derin çatlak: İç reformların aksaması nedeniyle 100'den fazla üye istifa etti

Nahda Hareketi'nde derin çatlak: İç reformların aksaması nedeniyle 100'den fazla üye istifa etti

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 13:00
Raşid Gannuşi (AFP)

Tunus’ta askıya alınan parlamentonun en büyük partisi olan Nahda Hareketi’nin 100’den fazla üyesi bugün (Cumartesi) yayınladıkları bir bildiri ile partiden istifa ettiklerini duyurdular. Söz konusu üyeler imzaladıkları bildiride iç reformların aksaması nedeniyle partiden istifa etme kararı aldıklarını ifade ettiler.

Bildiriyi imzalayanlar arasında, askıya alınan parlamentodaki milletvekilleri, Şura Konseyi'ndeki liderler, partinin en üst organı ve partinin diğer çeşitli organlarından isimler yer alıyor.

Daha önce Sağlık Bakanı olarak görev yapan milletvekili ve parti yöneticisi Abdüllatif el-Mekki, Milletvekili Semir Dilo ve Milletvekili Cemile el-Kissi partiden istifa eden en önemli isimler arasında yer alıyor.

Bu, 2011 devriminden sonra siyasi faaliyete başlamasından bu yana partinin karşılaştığı en belirgin kriz olarak değerlendiriliyor.

Bildiriyi imzalayanlar istifalarını iç reformların aksaması, Raşid Gannuşi'nin parlamentoyu ve parlamentodaki ittifakları yönetememesi ve geçtiğimiz yıllarda anayasal kurumların kurulamaması ile gerekçelendirdiler.

Bildiriye imza atanlar, bu hataların, Cumhurbaşkanının 25 Temmuz’da olağanüstü tedbirleri açıklamasına ve bugün tüm yetkiyi tekeline almasına yol açtığını ileri sürdüler.

Cumhurbaşkanı Kays Said, anayasayı, hükümet sistemini ve seçim yasasını değiştirmeyi içeren siyasi reformlara hazırlık olarak yürütme ve yasama organlarını devralmak için parlamentoyu askıya aldı ve mevcut anayasanın maddelerinin çoğunu yürürlükten kaldırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya