Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Şebva ve Marib'de yaşanan çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor

Şebva ve Marib'de yaşanan çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 11:00
Halk direniş güçlerinin desteklediği Ulusal Ordu, Şebva kentindeki bir dizi stratejik bölgeyi yeniden ele geçirdi. (Saba Net)

Yemen hükümetinin Husi projesine karşı koymak için siyasi güçleri ve hizipleri birleştirme çağrıları sürüyor. Yemen’deki askeri kaynakların Şarku'l Avsat'a aktardığına göre, Yemen ordusu ve aşiret mensupları tarafından, grubun Şebva ve Marib illerinde ele geçirdiği bölgeleri ve cepheleri geri almak için yürüttüğü mücadelede, geçen salı gününden bu yana İran destekli milisler safında yaklaşık 150 ölü kaydedildi.

Kaynaklar dün (Usaylan semtinde çatışmaların aralıklı olarak devam ettiğini aktarırken milisler Ayn ve Beyhan ilçelerindeki camilerde ibadet edenleri “Hmeymim çığlığı” adını verdiği hutbeyi okumaya zorladı.

Diğer yandan, ordu güçleri Harib ilçesinin merkezini yeniden kontrol altına almak ve Marib vilayetinin güneyindeki El-Abdiye mahallesini savunmak için şiddetli çatışmalar yürüttü. Kaynakların aktardığına göre Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu'nun hava saldırıları ve Yemen ordusu ile girilen çatışmalar sonucunda milisler safında yaklaşık 150 ölü ve düzinelerce yaralı kaydedildi. Bunun yanı sıra milislerin çok sayıda ağır ve orta makineli silahları ve askeri aracı imha edildi.

Yerel kaynaklara göre hükümet güçleri Harib ilçesinin merkezini yeniden ele geçirmek için Marib vilayetinin güney cephesinde ilerleyişini sürdürdü. Beyhan ve Ayn'a doğru ilerlemek üzere Şebva vilayetindeki Usaylan'da çatışmalar sürerken bazı dağlar ve Maala noktası kontrol altına alındı.

Ordu medyası ulusal ordunun ve halk direnişinin, Marib'in güneyindeki El-Abdiye cephesinde İran destekli Husi isyancı milislerin saldırısını püskürttüğünü bildirdi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Medya Merkezi’nin askeri bir kaynaktan aktardığına göre perşembe günü patlak veren çatışmalarda Husi milislerinin çoğunluğu öldürüldü. Bunun üzerine milisler El-Beyda'ya doğru geri çekildiler. Milislerin cesetlerinin büyük bölümü halen çatışmaların yaşandığı alanlarda dağılmış halde duruyor. Yemen kuvvetleri ayrıca hafif ve orta makineli silahları ve çok miktarda mühimmatı ele geçirdi.

Aynı gün Yemen ordusunun resmi internet sitesinde, Marib Valiliği civarındaki güçler ve takviye güçlerini hedef alan topçu ateşi sonucu çok sayıda milis mensubunun öldürüldüğü bildirildi. Topçu atışları, Kasara cephesindeki Husi milislerini hedef aldı. Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçakları da aynı ilde ayrı cephelerde milis takviyelerini hedef alarak can ve teçhizat kayıplarına neden oldu.

Yemenli resmi kaynaklar, Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik’in geçen salı gününden bu yana Husi milislerine karşı yürütülen operasyonların seyrini izlediğini bildirdi. Marib'in batısında, güneyinde ve Şebva'nın eteklerinde Ulusal Ordu, halk direniş güçleri ve aşiret mensupları, Suudi Arabistan liderliğindeki meşruiyeti destekleyen Koalisyon’un desteğiyle milislere yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Savaşın devletin kaybettiği bölgeleri geri alınana ve darbe sonlandırılana kadar süreceği belirtildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Yemen Başbakanı Muin Abdulmelik,  saha durumunu öğrenmek ve takviye ve desteğe olan ihtiyaç hakkında bilgi edinmek için Yemen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Sağir Bin Aziz, Marib Valisi Sultan el-Arade ve Şebva Valisi Muhammed Salih bin Adyu ile telefon görüşmeleri gerçekleştirdi. Abdulmelik, savaşta zafer kazanmanın ve bunun için tüm ihtiyaçları karşılamanın hükümetin en önemli önceliği olduğunu vurguladı.

Resmi kaynaklara göre Yemen başbakanı sahadaki durum, Husi milislerinin sivilleri hedef alması ve ulusal ordu, halk direniş güçleri ve aşiret mensuplarına yönelik saldırılar hakkında brifing aldı.

Husilerin adımları meşruiyeti destekleyen Yemen sokaklarında öfkeye yol açarken Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani tüm siyasi ve ulusal bileşenleri anayasal meşruiyetin arkasında birleşmeye çağırdı.

İryani açıklamasında şu ifadeleri kulandı:

“Bu haydut çete tarafından meydanlarda kan döküldü, çocuklar yetim kaldı, kadınlar dul bırakıldı, namusa el uzatıldı, halkın parası yağmalandı, dokunulmazlıklar ihlal edildi. Şimdi kanaat önderleri, siyasiler ve seçkinler farklılıkları unutmak, geçmişe bir sünger çekmek ve İran projesine karşı mücadelede birleşip Husi milislerinden kurtulmak için neyi bekliyorlar? Husiler kan döktükten ve kırmızı çizgileri aştıktan sonra Yemenliler arasındaki bölünmenin ve ayrılığın sürmesinin artık hiçbir gerekçesi yok.. Yemen'in topraklarını, insanlarını, bugününü, geleceğini ve komşuları ve dostlarıyla olan ilişkilerini tehdit eden asıl tehlike, ülkenin İran projesinin uygulanması bağlamında kaos ve terörün yayıldığı bir yuvaya dönüşmesidir.”

Yemenli Bakan ayrıca tüm Yemenlileri anlaşmazlıkların üstesinden gelmeye, safları birleştirmeye, ulusal çıkarları geliştirmeye ve Husi milisleri dışında herkesi kapsayan bir diyalog yoluyla bakış açılarındaki farklılıkları gidermeye çağırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya