Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

IKBY, İsrail ile normalleşme içerikli toplantının hükümetin tutumunu yansıtmadığını açıkladı

IKBY, İsrail ile normalleşme içerikli toplantının hükümetin tutumunu yansıtmadığını açıkladı

Cumartesi, 25 Eylül, 2021 - 14:45
Arşiv_AA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanlığı, İsrail ile normalleşme içerikli toplantının, IKBY hükümeti bilgisi dahilinde gerçekleşmediğini belirterek, toplantıyla ilgili gerekli işlemlerin başlatılacağını duyurdu.

IKBY İçişleri Bakanlığı, Erbil'de dün gerçekleştirilen İsrail ile normalleşme içerikli toplantıya ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, söz konusu toplantının, IKBY hükümetinin bilgisi dahilinde gerçekleşmediği, bu toplantının hiçbir şekilde IKBY hükümetinin tutumunu yansıtmadığı ve ayrıca toplantı hakkında da gerekli işlemlerin başlatılacağı ifade edildi.


Irak hükümeti, İsrail ile normalleşme içerikli toplantıları reddettiğini açıklamıştı

Irak Başbakanlığından yapılan açıklamada, "Irak hükümeti olarak, Erbil'de bazı aşiret temsilcilerinin İsrail ile normalleşme şiarı için yaptığı gayri yasal toplantıları kesinlikle reddediyoruz." denilmişti.

Söz konusu toplantılara katılanların Irak halkını değil sadece kendi görüşlerini temsil ettiği vurgulanan açıklamada, bu toplantıların 10 Ekim'de yapılacak erken seçimler öncesi mezhepsel ayrışmayı körüklemek amaçlı olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, "Ayrıca normalleşme fikrinin ortaya atılması yasal, anayasal ve siyasi olarak kabul edilemez. Irak hükümeti, 'adil Filistin davasına, Filistin halkının haklarının savunulması, Filistin devletinin başkentinin Kudüs olması ve siyonist saldırıların son bulması gerektiği' konusundaki Irak’ın tarihi ve değişmez tavrını daha önceleri ifade etmişti" ifadelerine yer verilmişti.

Erbil'de dün aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grup, Irak’ın da diğer bazı Arap ülkeleri gibi İsrail ile ilişkiler kurmasını istemişti.


İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasındaki normalleşme anlaşmaları

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında 15 Eylül 2020'de Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalanmıştı.

Hartum yönetimi de dönemin ABD Başkanı Donald Trump'ın Sudan'ı "teröre destek veren ülkeler" listesinden çıkarması karşılığında 23 Ekim 2020'de İsrail ile ilişkileri normalleştirme kararı almıştı.

Sudan'ın ardından Fas da 10 Aralık 2020'de İsrail ile ilişkileri normalleştirme anlaşmasına varmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya