Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

2021 Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’na başvurular başladı

2021 Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’na başvurular başladı

Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’nın 80 bin dolarlık yayıncılık ödülleri için yayıncı başvuruları başladı
Pazar, 26 Eylül, 2021 - 10:30
Tüm yayınevleri 3 Ekim'e kadar ödül için başvuruda bulunabilecek (Kültür Bakanlığı)

2021 Riyad Uluslararası Kitap Fuarı’na yayıncı başvuruları Suudi Arabistan Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu öncülüğünde Cumartesi günü başladı.

2021 Riyad Uluslararası Kitap Fuarı, Suudi Arabistan Edebiyat, Yayın ve Çeviri Kurumu öncülüğünde okuyucuyla 1-10 Ekim tarihleri arasında buluşacak. Fuarda Suudi ve uluslararası yayınevlerinin katılımı hedefleniyor.

Çeviri Kurumu’nun duyurusuna göre Cumartesi gününden başlamak üzere toplam üç kategoriden oluşan ödül için başvuruları 3 Ekim Pazar gününe kadar, koşul ve kriterlerin duyurulduğu web sitesi üzerinden tüm yayınevlerinin başvurusuna açık olacak.

Toplamda altı yayınevine verilecek ödül kategorileri şu şekilde: Toplamda altı kişiye verilecek ödül kategorisi şu şekilde;

Yayıncılıkta Kalite,

Kaliteli Çocuk Yayıncılığı

Kaliteli Tercüme Yayıncılığı

Her kategori için bir Suudi yayınevi ve uluslararası bir yayınevi arasında dağıtılacak 300 bin Suudi Arabistan riyali (yaklaşık 80 bin dolar / 712 bin tl) değerindeki ödül, 10 Ekim'de serginin kapanış oturumunda düzenlenecek bir törenle sahiplerine verilecek.

Sergi kapsamında verilecek ödül, yayıncılık alanında inovasyonu mümkün kılmayı ve yeni teknolojileri takip ederek yayınların tüm hedef kitlelere yenilikçi ve sürdürülebilir yollarla ulaşması için yayınevlerini teşvik etmeyi hedefliyor.

Onur konuğu Irak

Irak'ın onur konuğu olması hasebiyle Riyad’da gerçekleştirilecek bu yılki Riyad Uluslararası Kitap Fuarı'na dünyanın farklı ülkelerinden önemli yayınevlerinin katılması bekleniyor.

Çeşitli kültürel ve edebî seminerlere, şiir ve sanat akşamlarına ev sahipliği yapacak olan fuarda ayrıca 16 kültürel sektörü temsilen sanatın çeşitli dalları arasında diyalog ve etkileşim yaratacak dersler ve çeşitli atölye çalışmaları ile etkinlikler de yer alacak.

Bunun yanı sıra okuma, yazma, yayıncılık, kitap yayını, çeviri alanlarında Suudi Arabistan‘da ilk kez düzenlenecek olan Yayıncılar Konferansı 4-5 Ekim'de gerçekleştirilecek.


Editörün Seçimi

Multimedya