Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Burhan: Sudan silahlı kuvvetleri devrimi baltalamamaya kararlı

Burhan: Sudan silahlı kuvvetleri devrimi baltalamamaya kararlı

Pazar, 26 Eylül, 2021 - 14:15
Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan (SUNA)

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, silahlı kuvvetlerin devrimi baltalamama taahhüdünü vurgulayarak, demokratik aşamaya geçmek için istekli olduklarını bildirdi.

Burhan, Sudan’daki askeri kurumun partizan bir kurum olmadığına dikkat çekerek, silahlı kuvvetlerin Sudan’a sadakatinin sorgulanmasını reddettiğini ve herhangi bir siyasi partiye bağlı olmadığını ifade etti.

Sudanlı yetkililer, geçtiğimiz Salı günü bir darbe girişiminin önlendiğini duyurarak, devrik Devlet Başkanı Ömer el-Beşir’e sadık askerleri devrimi baltalamaya çalışmakla suçladı.

Geçiş aşamasını tamamlamanın tek yolunun birlik olduğunu yineleyen Egemenlik Konseyi Başkanı, seçimlerin zamanında yapılması gerektiğini vurgulayarak, seçimlerin ardından silahlı kuvvetlerin siyaset sahnesinden çekileceğine de söz verdi.

Burhan ayrıca, Sudan ordusunun, Etiyopya askerlerince doğudaki Faşaka bölgesine yapılan saldırıyı püskürtmesine de övgüde bulundu.

Sudan Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Tahir Ebu Hace bugün bir açıklama yaparak, “Sudan ordusu, Faşaka’daki Um Barakit bölgesinde Etiyopya güçlerinin yeni saldırı girişimini püskürttü ve geri çekilmeye zorladı” demişti.


Editörün Seçimi

Multimedya