Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye Dışişleri Bakanı, New York'ta çeşitli görüşmelerde bulundu

Suriye Dışişleri Bakanı, New York'ta çeşitli görüşmelerde bulundu

Pazar, 26 Eylül, 2021 - 12:45
Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad (Arşiv_AA)

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Cuma günü öğleden sonra, New York'taki Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu toplantıları oturum aralarında, Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile bir araya geldi.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan resmi açıklamaya göre Mikdad, özellikle iki ülkenin ortak tarihi çerçevesinde aralarındaki ilişkilerin önemini vurguladı. Suriyeli Bakan, Mısırlı mevkidaşıyla görüşmesi sırasında, Suriye'deki krizin çözümüne yönelik bir takım çabaların yanı sıra Suriye'nin egemenliğine, birliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyulmasının önemini vurguladı.

Öte yandan Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, Twitter hesabından görüşmeyle ilgili olarak şunları yazdı:

“Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukr, ve Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad, New York'taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantıları oturum aralarında, Suriye'deki krizi sona erdirmenin yollarını ele aldılar.”

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad ayrıca ABD’nin Suriye’deki askerlerini geri çekmek zorunda olduğunu, aksi takdirde sonunun Afganistan'daki senaryo ile aynı olacağını söyledi. ABD’nin Suriye'deki askeri varlığının yasadışı olduğunu söyleyen Mikdad, ABD güçlerinin Suriye’den bir an önce çekilmeleri gerektiğini vurguladı. Mikdad, “Eğer geri çekilmezlerse sonları Afganistan'da ya da başka bir ülkede olduğu gibi olacak” dedi.

Mikdad, New York'ta Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile de bir araya geldi. İki bakan görüşmelerinde, Suriye topraklarındaki yasadışı yabancı askerlerin varlığına son verilmesi, terör tamamen ortadan kalkana kadar mücadeleye devam edilmesi ve Suriye'ye yönelik tek taraflı baskıcı kısıtlamaların kaldırılması gerektiğini vurguladılar.

Lavrov-Mikdad görüşmesine ilişkin Suriye'den yapılan resmi açıklamada, iki bakanın Suriye krizinin çözümüne değindikleri belirtildi. Mikdad ayrıca uluslararası toplumu, Türkiye’nin Suriye'deki askerlerini geri çekmemesi halinde müdahale etmeye çağırdı. Mikdad, ABD güçlerinin Suriye'den bir an önce çekilmesi çağrısını bir kez daha yineledi.


Editörün Seçimi

Multimedya