Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, üçüncü doz aşının kimlere vurulacağını yakında açıklayacak

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, üçüncü doz aşının kimlere vurulacağını yakında açıklayacak

Pazar, 26 Eylül, 2021 - 17:00
Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, 60 yaş üstündekilere üçüncü doz yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı yapılacağına ilişkin ayrıntıların yakında açıklanacağını duyurdu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, bugün yaptığı açıklamada ülkede şu ana kadar 41 milyon dozdan fazla aşı yapıldığını ve 18 milyondan fazla kişinin ise iki doz aşı olduğunu bildirdi.

Dr. Abdulali, Baha bölgesinin yüzde 67 ile iki doz aşı olanlar açısından ilk sırada yer aldığını dile getirerek, onun ardından yüzde 61 ile Riyad, yüzde 58,4 ile Mekke, yüzde 55,5 ile Kasım, yüzde 53,7 ile Tebük, yüzde 53,7 ile Cizan ve yüzde 50,07 ile Medine’nin geldiğini söyledi.

Diğer yandan Bakanlık, son 24 saat içerisinde 44 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 546 bin 926’ya yükseldiğini açıkladı.

Bakanlığa göre, 58’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 535 bin 950 kişi iyileşti.

Ayrıca son 24 saatte 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 699’a yükseldi.

Bakanlık, ülkede onaylanan aşıların etkili ve güvenli olduğunu belirterek, mutasyona uğrayan varyantlardan korunmak için iki doz aşı olmanın önemini bir kez daha vurguladı.

Sağlık Bakanlığı ayrıca, vatandaşların günün her saatinde bilgi edinmek, sağlık hizmeti almak ve koronavirüs hakkındaki gelişmeleri öğrenmek için 937 nolu danışma hattını aramasını tavsiye etti.

Diğer yandan, İçişleri Bakanlığı, son bir hafta içinde yeni tip kısıtlamalarına yönelik 19 bin 870 ihlalin tespit edildiğini bildirdi.

İçişleri Bakanlığı, vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların tedbirlere devam etmeleri ve bu konuda ilgili makamlar tarafından verilen talimatlara uymaları gerektiğini de vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya