Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan ve Kazakistanlı yetkililer ekonomik ve yatırım ilişkilerini güçlendirmek için bir araya geldi

Suudi Arabistan ve Kazakistanlı yetkililer ekonomik ve yatırım ilişkilerini güçlendirmek için bir araya geldi

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 09:15
Suudi Arabistan- Kazakistan Ortak Komitesi’nin beşinci toplantısından bir fotoğraf (SPA)

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Mühendis Halid el-Falih başkanlığındaki bir heyet dün Kazakistan’a gitti. Heyette hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcileri de yer aldı. Heyet, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Başbakan Askar Mamin ile iki ülke arasında 1991 yılında kurulan ortaklığı, ekonomik ve yatırım ilişkilerini görüştü.

Suudi Arabistan heyeti, ziyaret sırasında farklı sektörlerde faaliyet gösteren büyük şirketlerin temsilcileri ve hükümet yetkilileri ile görüşecek. Heyet tarım, madencilik, petrol, gaz, telekomünikasyon, bilgi teknolojisi, havacılık, turizm ve inşaat gibi alanlarda iş yapan temsilciler ile bir araya gelecek.

Suudi Arabistan, 2030 Vizyonu kapsamında Kazakistanlı yatırımcılar ve şirketler ile iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Son dönemde yapılan görüşmelerle birlikte Suudi Arabistanlı şirketlerin Kazakistan’daki ekonomik gelişmelere katkıda bulunacağı belirtildi.

Bakan el-Falih, Suudi Arabistan- Kazakistan Ortak Komitesi’nin beşinci toplantısında Suudi Arabistan tarafına başkanlık etti. Bakan konuşmasında, iki ülkedeki yatırımların arttırılması ve mevcut fırsatlardan yararlanılması gerektiğine vurguda bulunarak Suudi Arabistan ekonomisinin 2030 Vizyonu sayesinde hızlı bir şekilde geliştiğini ifade etti.

Toplantıda, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ele alınırken ekonomik, yatırım, kültürel, bilimsel, teknik ve sosyal işbirliğinin geliştirilmesi, önemli ekonomik sektörlerde yeni ilişkilerin kurulması gerektiği ifade edildi.

Bakan el-Falih ve Suudi heyeti, Suudi Arabistan- Kazakistan Yatırım Forumu’na katılacak ve Astana Uluslararası Finans Merkezi’ni ziyaret edecek. Heyet, Kazakistan Invest ve Yatırım Bakanlığı ile Ulusal Şirketler Girişimcilik Programındaki imza törenine katılacak. Taraflar arasında iki ülke arasındaki işbirliğinin desteklenmesi, özel sektördeki ikili yatırım ve ortaklık ilişkilerinin güçlendirilmesi, forumun çalışmaları ve sektördeki bir dizi anlaşmalar konuşulacak.


Editörün Seçimi

Multimedya