Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır ile Cezayir, Arap ve Afrika meselelerinde koordinasyon üzerinde anlaştı

Mısır ile Cezayir, Arap ve Afrika meselelerinde koordinasyon üzerinde anlaştı

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 10:00
Şukri, Cezayirli mevkidaşı Ramtane Lamamra ile bir araya geldi (Mısır Dışişleri Bakanlığı)

Dün New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) toplantıları oturum aralarında bir araya gelen Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile Cezayirli mevkidaşı Ramtane Lamamra, Arap ve Afrika meseleleri ve zorlukları konusunda iki ülke arasında yoğun istişare ve koordinasyonun önemi üzerine fikir birliğinde bulundu.

Cezayir Dışişleri Bakanı, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki kardeş halkın arzularını gerçekleştirme yönünde iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik ortak taahhüt çerçevesinde, bu seçkin tarihi kardeşlik ilişkilerinden bahsettiklerini belirtti. İki ülke arasındaki istişare ve ortak koordinasyonun artırılması çerçevesinde Arap Birliği ve Afrika Birliği (AfB) düzeylerinde ortaya konan meseleler ve zorlukların ele alındığından da bahsetti.

Mısır ve Cezayir’in görüşleri, Libya'daki vaziyet ve Tunus'un istikrarına destek vermek gibi birçok dosyada kesişiyor.

Geçen ay Kahire'de bir araya gelen iki bakan, istikrarın yeniden sağlanması yönünde Libya krizinin dahili düzeyde çözümünü ve yıl sonu gelmeden ülkede başarılı bir şekilde seçimlerin düzenlenmesini destekleme konusunda anlaşmıştı. Mısır ve Cezayir’in birçok işbirliği çemberini paylaştığı, ikili ilişkileri ilerletmek ve daha geniş ufuklara ulaşmak için çalıştıklarını da doğrulamıştı.

Mısır ile devam edecek görüşmelerin zirve düzeyine de çıkacağını belirten Cezayir Dışişleri Bakanı, çeşitli uluslararası platformlarda ikili işbirliği ve sürekli koordinasyonu denetleyen komitelerin varlığından da bahsetti.

İki ülke arasındaki ilişkilerin Mısır için büyük önem taşıdığını belirten Bakan Şukri ise Kahire'nin iki ülkenin karşı karşıya kaldığı zorluklarla mücadelede ortak eylemi sürdürme, Arap Birliği veya AfB’de iki ülkeyi bir araya getiren birçok çerçeve üzerinde çalışma arzusuna değindi.


Editörün Seçimi

Multimedya