Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır dünyanın en büyük atık su arıtma tesisini açtı

Mısır dünyanın en büyük atık su arıtma tesisini açtı

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 14:30
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi atık su arıtma tesisinin açılışında konuşuyor (Mısır medyası)

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, 20 milyar cuneyh (1.27 milyar dolar) maliyetle yapılan, günde 5,6 milyon metreküp üçlü arıtma üretim kapasitesine sahip ve türünün en büyüğü olan Bahr el-Bakar atık su arıtma tesisinin açılışını yaptı. 

Bu su, Sina’yı geliştirme ve devletin su kaynaklarının optimal kullanımını artırma ulusal projesinin bir parçası olarak 400 bin feddanın ıslahına katkıda bulunmak üzere Kuzey Sina topraklarına aktarılacak.

Projenin 26 aylık uygulama sürecine 21 bin mühendis, teknisyen ve işçi katıldı.

Sisi açılış töreninde yaptığı konuşmada, Mısır’da su ve sulamanın kalitesi ile verimliliğini artırma ihtiyacının altını çizerek, su kaynakları, kanalizasyon ve tarıma yönelik ihlallerle kararlı bir şekilde mücadele edileceğini dile getirdi.

Mısır Sulama Bakanlığı’na göre, Bahr el-Bakar su arıtma projesi deniz suyunun yeraltı suyuna karışmasını önlemeyi ve doğu deltasında çevreyi iyileştirmeyi amaçlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya