Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da salgının başından bu yana 28,5 milyondan fazla test yapıldı

Suudi Arabistan’da salgının başından bu yana 28,5 milyondan fazla test yapıldı

Pazartesi, 27 Eylül, 2021 - 17:30
Suudi Arabistan’da günde 130 bini aşkın test yapılıyor

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yürütülen çalışmalar kapsamında şu ana kadar 28,5 milyondan fazla PCR testi yapıldığını açıkladı.

Bakanlık, ülkede günde 130 binden fazla koronavirüs testi yapıldığını, sonuçların yüzde 90’ının 18 saatten daha kısa sürede, yüzde 99’unun ise 24 saatten daha kısa bir sürede açıklandığını bildirdi.

Koronavirüs testi yapan laboratuvar sayısının her geçen gün arttığını belirten Bakanlık, Halk Sağlığı Kurumu (Weqaya) tarafından akredite edilen kamuya ait 48, özel sektörde 25 ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı 25 laboratuvar olduğunu belirtti.

Dünyada koronavirüs testi yapan ilk ülkelerden biri olan Suudi Arabistan, bu bağlamda ilk olarak Ulusal Sağlık Laboratuvarı’nı kurdu.

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, “Birçok etkili önlemle laboratuvar testlerini artırmaya devam ediyoruz. Bu da, vakaların erken teşhisine ve bunlarla başa çıkmak için hızlı önlemler alınmasına katkıda bulundu” denildi.

Diğer yandan Bakanlık, son 24 saat içerisinde 59 kişide daha koronavirüs tespit edildiğini ve ülkedeki toplam vaka sayısının 546 bin 985’e yükseldiğini açıkladı.

Bakanlığa göre, 78’i son bir günde olmak üzere şu ana kadar 536 bin 28 kişi iyileşti.

Ayrıca son 24 saatte 5 kişinin hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı ise 8 bin 704’e yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya