Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Almanya’da yeni hükümetle güçlü ortaklığını sürdürmek istiyor

ABD, Almanya’da yeni hükümetle güçlü ortaklığını sürdürmek istiyor

Salı, 28 Eylül, 2021 - 09:15
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Jalina Porter (Arşiv)

ABD, yeni kurulacak Almanya hükümeti ile sağlam ve güçlü ilişkilerini devam ettirmek istediğini açıkladı.

AFP’nin haberine göre ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Jalina Porter gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“ABD, yeni Almanya hükümetinin kurulacağı günü bekliyor. İki ülkeyi ilgilendiren ortak konular ve başka birçok konuda Almanya ile olan güçlü ortaklığımızı sürdürmeyi umuyoruz.”

ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, eski ABD Başkanı Donald Trump ile gergin ilişkilere sahip Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yakın bir ilişki kurmuştu.

Almanya’da yapılan genel seçimlerde Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 25,7’sini aldı. Hristiyan Birlik Partisi ise yüzde 24,1’lik oy oranıyla ikinci sırada yer aldı.

Sosyal Demokrat Partisi’nin adayı Olaf Scholz ve Hristiyan Birlik Partisi adayı Armin Laschet arasında Almanya’da yeni hükümetin nasıl kurulacağı konusunda belirsizlik yaşanıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya