Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yeni füze denemesi yapan Kuzey Kore, ABD'yi eleştirdi: Düşmanca politikalardan vazgeçin

Yeni füze denemesi yapan Kuzey Kore, ABD'yi eleştirdi: Düşmanca politikalardan vazgeçin

Salı, 28 Eylül, 2021 - 10:15
Bir vatandaş, Kuzey Kore'nin Jajang Eyaletinden fırlatılan füzeyi izliyor (AFP)

Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin doğu kıyısı açıklarında denize doğru bir füze fırlattığını açıkladı.

Kuzey Kore ise ABD ve Güney Kore'ye müzakerelerin yeniden başlatılması için "düşmanca politikalardan" vazgeçmeleri çağrısını tekrarladı.

Güney Kore Genel Kurmay Başkanlığı füzenin kuzeydeki Jagang eyaletinden yerel saatle 0640'da fırlatıldığını açıklarken, Japonya savunma bakanlığı, balistik füze gibi göründüğünü açıkladı.

Kuzey Kore ve Güney Kore 15 Eylül'de balistik füze denemesinde bulunurken, iki ülke arasındaki rekabet, her iki ülkenin de giderek daha sofistike silahlar geliştirdiği silahlanma yarışına dönüşmüştü.

Füze denemesinden hemen önce Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler temsilcisi ABD'yi Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasından vazgeçmeye çağırmış ve hiç kimsenin ülkesinin kendini savunma ve silahları test etme hakkını engelleyemeceğini söylemişti.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in, yardımcılarına Kuzey'in son adımlarını ayrıntılı analizini yapmaları ve karşılık düşünmeleri talimatı verdi.


Editörün Seçimi

Multimedya