Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Dışişleri Bakanı: Kays Said’in aldığı kararlar ‘gerçek demokrasiyi tesis etmeyi’ amaçlıyor

Tunus Dışişleri Bakanı: Kays Said’in aldığı kararlar ‘gerçek demokrasiyi tesis etmeyi’ amaçlıyor

Salı, 28 Eylül, 2021 - 12:15
Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said (AP)

Tunus Dışişleri Bakanı Osman el-Cerendi, dün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu kürsüsünden yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Kays Said’in aldığı kararların ‘gerçek ve iyi demokrasiyi tesis etmeyi’ amaçladığını vurguladı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Cerendi, bu adımların Tunus halkının iradesine ve egemenliği, hakları, özgürlükleri ve onurunu garanti eden bir sistem için meşru isteklerine yanıt olarak demokratik yolu ayarlamayı amaçladığını belirtti.

Tunus’ta demokrasinin geri döndürülemez bir irade olduğunun altını çizen Bakan, insan hakları, kamu ve bireysel özgürlüklerin hukuk devleti ve iyi yönetim ilkeleri çerçevesinde kurumlar içinde garanti altına alındığını ve korunduğunu dile getirdi.

Cerendi, “Tüm vatandaşlarını eşit şartlarda kucaklayan istikrarlı bir devlet inşa etmek, sosyal barışı tesis etme, sürdürülebilir kalkınmayı sağlama ve insan haklarına saygı duymanın temel şartıdır” dedi.

Bakan, Tunus’un yakın ve bölgesel bağlamında etkili rolünü sürdüreceğini ve Libya’daki kardeşlere siyasi yolu tamamlamaları için destek ve yardım sağlayacağını da söyledi.

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz’da Başbakan Hişam Meşişi’yi görevden aldı. Ayrıca, Meclisi askıya aldı ve milletvekili dokunulmazlıklarını da kaldırdı.


Editörün Seçimi

Multimedya