Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cumhurbaşkanı Macron: Yunanistan Fransa’dan üç fırkateyn alacak

Cumhurbaşkanı Macron: Yunanistan Fransa’dan üç fırkateyn alacak

Salı, 28 Eylül, 2021 - 12:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki ülke arasında yeni bir savunma anlaşması imzalanmasının ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile (Reuters)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan’ın iki ülke arasında Akdeniz’deki ortak çıkarları savunma anlamında daha derin bir stratejik ortaklığın parçası olarak Fransa’dan üç fırkateyn alacağını duyurdu.

Macron’un Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile yaptığı görüşmenin ardından üç fırkateyn siparişi için bir askeri anlaşma imzalandı.

Fransız Cumhurbaşkanı, Miçotakis ile yaptığı ortak basın toplantısında, söz konusu anlaşmanın iki ülke arasındaki güvenin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Macron, Miçotakis ile yaptığı ortak basın toplantısında, Avustralya ile yaşanan son denizaltı krizinin Fransa’nın Hint-Pasifik’teki stratejisini değiştirmeyeceğini de vurguladı.

Miçotakis ise söz konusu toplantıdan önce yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın savunma ittifakını güçlendirmek için Fransa ile görüştüğünü bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya