Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail Dışişleri Bakanı ilk resmi ziyaret için Bahreyn’e gitti

İsrail Dışişleri Bakanı ilk resmi ziyaret için Bahreyn’e gitti

Perşembe, 30 Eylül, 2021 - 11:30
İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid’in Bahreyn’e varış anı (Reuters)

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Lapid, iki ülke arasında geçtiğimiz yıl varılan ilişkileri normalleştirme anlaşmasının ardından ilk defa Bahreyn’e resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Lapid, burada İsrail’in Manama Büyükelçiliği’nin açılışını gerçekleştirecek ve Bahreynli mevkidaşı ile görüşecek.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’ne göre, Lapid’in ziyaretinde Bahreyn’in işbirliği yapmak istediği ana alanlar ekonomi ve teknolojinin yanı sıra hastaneler ile su ve elektrik şirketleri arasında işbirliği anlaşmaları da dahil olmak üzere beş mutabakat zaptı imzalanacak.

Sözcü, şu ana kadar iki ülke arasında ulaşım, tarım, iletişim ve finans alanlarındaki anlaşmalar da dahil olmak üzere 12 mutabakat zaptı imzalandığını bildirdi.

Öte yandan, Bahreyn’in ulusal havayolu Gulf Air, bugün Tel Aviv’e ilk doğrudan ticari uçuşunu gerçekleştirmeyi planlıyor.

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasında Eylül 2020’de Beyaz Saray’da düzenlenen törenle ilişkileri normalleştirme anlaşması imzalandı.

Bunun ardından İsrail, geçen yıl diplomatik ilişkiler kurduğu Bahreyn’e Büyükelçi olarak Eitan Na’eh’i atadı. Bahreyn’in ilk İsrail Büyükelçisi ise Halid el-Celahime oldu.


Editörün Seçimi

Multimedya