Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Araştırma: Koronavirüs ve grip aşılarını aynı anda almak risk oluşturmuyor

Araştırma: Koronavirüs ve grip aşılarını aynı anda almak risk oluşturmuyor

Cuma, 1 Ekim, 2021 - 11:45
Koronavirüs aşısı olan bir Japon vatandaşı (AFP)

İngiltere’de bulunan Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı ve grip aşısını aynı zamanlarda yaptırmanın risk taşımadığını ve bu durumun her iki aşının yarattığı bağışıklık yanıtını olumsuz etkilemediğini ortaya koydu.

İngiltere ve diğer kuzey yarımküre ülkeleri, Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetilmesi ışığında grip vakalarının artmasının muhtemel olduğu zorlu bir kışa hazırlanıyor.

Reuters’a göre, üç farklı grip aşısı ile Pfizer ve AstaZeneca aşılarıyla yapılan araştırmada, koronavirüs aşısı ve grip aşısını aynı anda yaptırdığında yan etkilerin orta derecede olduğu görüldü.

Araştırmanın başındaki Rajika Lazarus, “Bu, iki aşıya ihtiyaç duyanlar için daha az randevu alma anlamına gelebilecek gerçekten olumlu bir adım. Bu çalışmanın sonuçları, değerlendirilmek üzere Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi’ne sunuldu ve politika yapıcılara bu önemli aşı programlarının geleceğini planlamada yardımcı olacak” dedi.

İngiltere ve Galler’deki 12 bölgede 679 gönüllü üzerinde gerçekleştirilen çalışmaya katılanların yüzde 97’si de gelecekte aynı anda iki aşı yaptırmaya istekli olduklarını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya