Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Macron: Mali Başbakanı’nın Fransa’ya yönelik suçlamaları utanç verici

Macron: Mali Başbakanı’nın Fransa’ya yönelik suçlamaları utanç verici

Cuma, 1 Ekim, 2021 - 12:15
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron (AFP)

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Mali Başbakanı Choguel Kokalla Maiga’nın geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Fransa’nın Mali’yi terk ettiğine dair suçlamalarının utanç verici olduğunu söyledi.

Macron, ‘Afrika 2020 Sezonu’nun sonuçlanması vesilesiyle Elysee Sarayı’nda dün akşam düzenlenen akşam yemeğinden sonra RFI radyosuna verdiği demeçte, “Şok oldum. Maxime Blasco (24 Eylül’de Mali’de öldürülen Fransız askeri) için ulusal bir tören düzenlendiği bir zamanda bu açıklamalar kabul edilemez. Bu utanç verici” dedi.

Mali’nin 2020’den bu yana tanık olduğu iki darbeden sonra mevcut hükümetin meşruiyetinin demokratik olarak geçersiz olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Macron, “Terörle mücadele etmek ve güvenliği artırmak istiyoruz. Mali devleti bizden bunu istediği için oradayız. Fransa olmadan Mali, teröristlerin elinde olacaktır” diye ekledi.

Macron, Mali’de iktidardaki askeri cunta liderlerinin yükümlülüklerini yerine getirmeleri, Şubat’ta seçimleri düzenlemeleri ve siyasi muhalifleri hapse atmayı bırakarak işlerini yapmaları gerektiğini de dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin uluslararası toplumla işbirliği içinde Mali’de kalkınma projelerine devam edeceğine söz verirken, ülkedeki liderler sorumluluklarını üstlenmezlerse bu işin yapılamayacağı konusunda da uyardı.-


Editörün Seçimi

Multimedya