Aralıklı oruç tutmak ömrü uzatabilir

Aralıklı oruç tutmak ömrü uzatabilir
TT

Aralıklı oruç tutmak ömrü uzatabilir

Aralıklı oruç tutmak ömrü uzatabilir

Nature adlı bilimsel web sitesine göre, araştırmacılar aralıklı oruç tutmanın ömrü uzatabileceğine dair kanıtlar buldu ve yağ kaybı sürecinin başarısında zamanlamanın önemini vurguladı.
Zamanlamanın hayatta başarının sırrı olduğu söylenir ama aynı zamanda daha uzun ve sağlıklı bir yaşamın sırlarından biri de olabilir.
Kalori alımını uzun süre kısıtlamanın zor olduğunun altını çizerek, çoğu insan için aşırı açlığa dayanmanın zorluğuna dikkat çeken araştırmacılar, “Uzatılmış açlık orucu periyotlarından oluşan bir beslenme programı, hücrelerdeki materyalin bozulduğu ve geri dönüştürüldüğü bir süreç olan gece saatlerinde otofajiyi teşvik ederek sağlıklı yaşam süresini uzatır” dedi.
Aralıklı orucun faydalarının karın bölgesindeki yağları eritmeyi, glikoz metabolizmasını, kan basıncını ve kalp atış hızını iyileştirmeyi içerdiğini bildiren araştırmacılara göre, bu metod yaşla birlikte kas, sinir ve bağırsak fonksiyonlarının bozulmasına karşı da koruma sağlıyor.Tom Hanks kariyerinin en utanç verici anını paylaştı

Reuters
Reuters
TT

Tom Hanks kariyerinin en utanç verici anını paylaştı

Reuters
Reuters

Tom Hanks, 30 yıllık kariyerinde en "aptalca" olduğuna inandığı anı açıkladı.

1980'lerin sonundan beri bir Hollywood yıldızı olan Oscar ödüllü aktör, Big ve Forrest Gump'tan Er Ryan'ı Kurtarmak (Saving Private Ryan) ve Elvis'e kadar çeşitli filmlerde rol aldı.

Hanks, The Graham Norton Show'un 1 Aralık Cuma günü yayımlanan bölümündeki röportajında kariyerini değerlendirdi. Nostalji yapılan sohbette aktör, Ron Howard'ın uzay draması Apollo 13'ü çektiği dönemden bahsetti.

1995'te gösterime giren Apollo 13, Ay'a yolculukları ters gidince kendilerini ölümcül bir tehlikenin içinde bulan astronotlar Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert'in gerçek hayat hikayesini anlatıyor.

Filmin en çok alıntılanan anının (Hanks'in canlandırdığı Lovell'ın "Houston, bir sorunumuz var" dediği an) çekimleri sırasında aktör için işler utanç verici bir hal almış.

Hanks, Norton'a şöyle anlattı: 

Kevin Bacon, Bill Paxton ve ben 'Houston, bir sorunumuz var' cümlesinden hemen sonraki ciddi anı canlandırıyorduk ve ağırlıksız görünmemiz için tutamakların üzerinde bir aşağı bir yukarı gidip geliyorduk.

Normalde bu sorun olmazdı ama o gün çok önemli biri oyuncular ve ekibi ziyarete gelmişti: Lovell'ın ta kendisi.

Hanks şöyle devam etti: 

Gülünç görünüyorduk ve aşağı baktığımda Jim bizi izliyordu. Hayatımda hiç bu kadar aptal hissetmemiştim.

9 dalda Oscar'a aday gösterilen Apollo 13, Kurgu ve Ses dallarında iki ödül kazanmıştı.

Hanks, Londra'da David Hockney'le birlikte yarattığı The Moonwalkers enstalasyonunun tanıtımını yapıyor. Prodüksiyonu Christopher Riley'le birlikte kaleme alan Hanks aynı zamanda enstalasyonun anlatıcılığını da üstlendi.

Apollo uzay görevlerinin hikayelerini anlatan enstalasyonun odalarındaki teknoloji, astronotların yanında oturuyormuşsunuz hissi verecek şekilde tasarlandı.

1994 ve 1995'te Forrest Gump ve Philadelphia'yla arka arkaya Oscar kazanan Hanks, oynadığı ve yeterince övgü almadığına inandığı bir filmin adını önceki haftalarda vermişti.

Independent Türkçe


77 yaşındaki yönetmenin eşi boşanma davası açtı

Stofle ve Lynch, 2009'da evlenmişti (AFP)
Stofle ve Lynch, 2009'da evlenmişti (AFP)
TT

77 yaşındaki yönetmenin eşi boşanma davası açtı

Stofle ve Lynch, 2009'da evlenmişti (AFP)
Stofle ve Lynch, 2009'da evlenmişti (AFP)

ABD'li ünlü yönetmen David Lynch ve eşi Emily Stofle, 14 yıllık evliliklerini sonlandırıyor. 

Mulholland Çıkmazı (Mulholland Drive), Mavi Kadife (Blue Velvet), İkiz Tepeler (Twin Peaks) gibi yapımların Oscarlı yönetmeni Lynch'in özel hayatında işler, şu sıralar pek yolunda gitmiyor gibi görünüyor.

TMZ'nin aktardığına göre, 77 yaşındaki Lynch'in 45 yaşındaki eşi Emily Stofle boşanma davası açtı.

Haberde, Stofle'un 11 yaşındaki kızları Lula'nın velayetini istediği aktarıldı.

Lynch'in kızını görmesine izin verileceği belirtildi. 

Öte yandan Stofle'un nafakanın yanı sıra Lynch'ten avukat masraflarını da karşılamasını talep ettiği belirtildi. 

Stofle, Lynch'in 2006'da vizyona giren filmi Inland Empire ve 2017'de ekranlarda dönen İkiz Tepeler'in üçüncü sezonunda rol almıştı.

Ünlü yönetmen boşanma konusunda deneyimli

Öte yandan bu boşanma, Lynch için ilk değil.

David Lynch daha önce de üç defa boşanmıştı.

Başarılı yönetmen, 1967'den 1974'e Peggy Lynch, 1977'den 1987'ye Mary Fisk, 2006'dan 2007'ye kadar Mary Sweeney'le evliydi. 

2018'de Guardian'a verdiği bir röportajda işine öncelik vermesi nedeniyle iyi bir baba ve eş olmadığını ifade eden Lynch, şunları söylemişti: 

Bencil olmalısın ve bu korkunç bir şey. Hiçbir zaman gerçekten evlenmek, çocuk sahibi olmak istemedim. 

Lynch'in aynı zamanda Jennifer (55), Austin (41) ve Riley (31) adlarında üç çocuğu daha bulunuyor.

Independent Türkçe, Guardian, Page Six 


"Tüm kadınlar bunu en az bir defa yapmalı" diyen Cher'den çarpıcı açıklama

Cher, 20 Mayıs 1946'da Kaliforniya'da dünyaya geldi (Reuters)
Cher, 20 Mayıs 1946'da Kaliforniya'da dünyaya geldi (Reuters)
TT

"Tüm kadınlar bunu en az bir defa yapmalı" diyen Cher'den çarpıcı açıklama

Cher, 20 Mayıs 1946'da Kaliforniya'da dünyaya geldi (Reuters)
Cher, 20 Mayıs 1946'da Kaliforniya'da dünyaya geldi (Reuters)

Aradığı aşkı genç bir erkekte bulduğunu söyleyen ABD'li şarkıcı ve oyuncu Cher, tüm kadınlara da en az bir defa bunu denemelerini tavsiye etti.

77 yaşındaki ünlü şarkıcı, Amelia Dimoldenberg'in hazırladığı YouTube programı Chicken Soup Date'de ilişkiler hakkında konuştu.

Believe ve If I Could Turn Back Time gibi parçalarla tanınan Cher, tavsiye vermeyi de unutmadı.

1 Aralık'ta yayımlanan videoda Cher, hayatları boyunca en az bir defa yapmaları gerektiğini söyleyerek tüm kadınlara tavsiye verdi: 

Genç bir erkekle takılın.

2022'deki Paris Moda Haftası'nda sevgilisiyle tanışan Cher, her fırsatta mutluluğunu dile getiriyor. 

37 yaşındaki müzik yapımcısı Alexander Edwards'la mutlu bir ilişki sürdüren Cher, genç sevgilisiyle aşklarının bir mesajla başladığını söyledi. 

Açık sözlü ve eğlenceli tavrıyla tanınan Cher, Edwards'dan önce kendisinden 40 yaş küçük biriyle asla ilişki yaşamayı düşünmediğini ifade etti.

Fakat anlaşılan o ki gönül ferman dinlemiyor.

Hatta arkadaşlarına "Genç bir adama aşık olmayın, biz çok yaşlıyız" dediğini aktaran Cher, bu teorisinin hâlâ geçerli olduğunu söyledi. 

Sunucunun "Genç bir erkekle takılmanın olumlu yönleri neler?" sorusuna da Cher, tüm muzipliğiyle cevap verdi:

Yaşlı erkekler beni sevmiyor.

Öte yandan çift, aşkın yanı sıra iş hayatlarında da beraber.

İkili, 20 Ekim'de piyasaya sürülen 13 parçalık Christmas (Noel) albümünü birlikte kaydetti.

Ünlü şarkıcı, genç sevgilisiyle ilişkisini 2022'de X'te yaptığı paylaşımla duyurmuştu.

Edwards'ın fotoğrafını paylaşan şarkıcı, sevgilisinin kendisine aynı bir kraliçe gibi davrandığını söylemişti. 

Ekimde Extra'ya verdiği bir röportajda, sevgilisiyle arasındaki yaş farkına değinen Cher, bazen 37 yaşındaki yapımcının bahsettiği kişileri tanımadığını söylemişti.

Cher'in renkli bir aşk hayatı olduğu biliniyor. 

Daha önce Sonny Bono ve şarkıcı Gregg Allman'la evlenmişti.

Öte yandan oyuncu Tom Cruise ve Val Kilmer, plak şirketi patronu David Geffen ve Kiss'in solisti Gene Simmons'la da ilişkileri olmuştu.

Independent Türkçe, Page Six, Extra


Ünlü yönetmen, Amber Heard'ün neden sevilmediğini anlamadığını söyledi

Aquaman ve Kayıp Krallık (Warner Bros)
Aquaman ve Kayıp Krallık (Warner Bros)
TT

Ünlü yönetmen, Amber Heard'ün neden sevilmediğini anlamadığını söyledi

Aquaman ve Kayıp Krallık (Warner Bros)
Aquaman ve Kayıp Krallık (Warner Bros)

Yönetmen Zack Snyder, Amber Heard'ün eski eşi Johnny Depp'le girdiği ve kamuoyunda ses getiren mahkeme savaşlarından bu yana aktrisin internette maruz kaldığı tacizi anlamadığını söyledi.

The Hollywood Reporter'a konuşan Snyder, "Hiç anlamıyorum" dedi.

Başkaları ondan hoşlanmıyorsa ne diyebilirim bilmiyorum. Onunla bir saniye bile düşünmeden çalışırım.

Snyder'ın 2017 yapımı Justice League: Adalet Birliği'nde kendisine rol vermesiyle Heard, DC Evreni'nde ilk kez görünmüştü.

2018 yapımı Aquaman'de Mera rolünü yeniden canlandıran Heard, bu aralıkta gösterime girecek Aquaman ve Kayıp Krallık'ta (Aquaman and the Lost Kingdom) bir kez daha izleyici karşısına çıkacak.

2013'te çıkan Çelik Adam'la (Man of Steel) 2016 yapımı Batman ve Superman: Adaletin Şafağı'nı (Batman v Superman: Dawn of Justice) da yöneten Snyder, gelecekte DC'ye dönmek gibi bir planı olmadığını da sözlerine ekledi.

Yönetmen, geri dönmesi yönünde aklını çelebilecek tek projenin Frank Miller'ın 1986'ta yayımlanan çizgi roman serisi Kara Şövalye Dönüyor'un (Dark Knight Returns) uyarlaması olabileceğini ama bunun da "çizgi romana sadık bir temsil" olması halinde gerçekleşebileceğini açıkladı.
 

Jason Momoa (solda) ve Amber Heard, Aquaman ve Kayıp Krallık'ta (Warner Bros)
Jason Momoa (solda) ve Amber Heard, Aquaman ve Kayıp Krallık'ta (Warner Bros)

Aquaman ve Kayıp Krallık'ın yönetmeni James Wan geçen ay, filmin yeniden çekimleri etrafında dönen yanlış "anlatı" hakkında konuşmuştu.

Filmin çalkantılı bir yapım sürecinin ortasında kapsamlı bir yeniden çekim sürecinden geçtiği yönündeki haberlere yanıt veren Wan, Empire dergisine "[Yeniden çekimlere] muhtemelen 7 ya da 8 gün ayırdık ki bu boyutta bir film için bu hiçbir şey değil" demişti.

Yalnızca ilk çekimi bitirdikten sonra oyuncularınızı geri getirmek çok zor olduğu için bu yayıldı.

2018 yapımı korku filmi Dehşetin Yüzü'nde (The Nun) yaptığı daha önceki çalışmasına da dikkat çeken Wan, bu filmde de ciddi miktarda yeniden çekim görüntüsünün yapım sürecinin sonlarına doğru eklendiğini söylemişti. Yönetmen "Yeniden çekimlerden koca bir seri çıkardım" demişti.

Ben 'Bu film ilk gün planladığım gibi olmak zorunda' diyen biri değilim. Bu zihniyete saplanıp kalırsanız sanatınız asla organik olmaz.

Filmin gösterime girmesi pandeminin yanı sıra DC Studios'taki yönetim değişikliği sonucu ertelenmişti. Ekim 2022'de, The Suicide Squad: İntihar Timi'nin yönetmeni James Gunn ve yapımcı Peter Safran, tüm DC serisinin yeniden başlatılmasını denetlemek üzere görevlendirilmişti.

Öte yandan Wan, yeniden çekim haberleri ve stüdyo müdahalesi iddialarını savuşturmuştu.

Yönetmen, "Şüphesiz etrafımdaki tüm bu gürültüyle başa çıkmak için daha Zen olmayı öğrenmem gerekti" demişti.

Ben epey mahrem yaşayan biriyim. Sosyal medyaya girip kavga etmiyorum ama bu zor bir şey çünkü gerçek olmayan bir anlatı ortaya çıktı. Gürültü hakkında yazmak eğlenceli ve tıklanıyor ama toplum gerçeği bilmiyor.

Aquaman ve Kayıp Krallık, 22 Aralık'ta sinemalarda vizyona girecek.

Independent Türkçe


25 günde 25 Noel filmi izleyen bir kişiye 2 bin 500 dolar verilecek

Pexels
Pexels
TT

25 günde 25 Noel filmi izleyen bir kişiye 2 bin 500 dolar verilecek

Pexels
Pexels

Ateşin karşısında en sevdiğiniz Noel filmini izlerken sıcak bir içecekle gevşemenin tam mevsimi, peki ya bunun için size para verilseydi?

CableTV, her yıl yaptığı gibi "Neşe Şefini" arıyor. Son derece önemli ve  bayrama sorumluluk duygusuyla yaklaşmayı gerektiren bir işi üstlenecek bu çalışan, Noel filmlerini izleyecek.

Şirket, 25 günde 25 Noel filmi izleyerek Noel geleneğine vereceği hizmet karşılığında 2 bin 500 dolar kazanacak bir kişi arıyor.

Elbette bu işte bir bit yeniği olmalı değil mi? CableTV'nin karşılığında istediği tek şey, izlediğiniz her filmin kaydını tutmanız ve bunları üç kategoride sıralamanız: Nostalji, Yürek Isıtan Hikaye Anlatımı ve Bayram Neşesi.

Ayrıca filmlerin Netflix, Hulu, Disney+, Amazon Prime, Max, Apple TV+ ve Hallmark Movies Now olmak üzere 7 özel yayın platformundan izlenmesini istiyorlar.

Neşe Şefi'nin platformları, kullanımlarının ne kadar kolay olduğu, herhangi bir düşük kalite veya hata koduyla karşılaşıp karşılaşmadıkları ve Noel filmleri yelpazelerinin ne kadar iyi olduğu açısından sıralaması gerekecek.

Peki ya 7 platforma da aboneliğiniz yoksa? CableTV, 2 bin 500 dolara ek olarak, her biri için yıllık abonelik sağlayacak ki bunun değeri toplamda 975 doları buluyor.

CableTV, ister Hallmark'ın bayram filmi yüklemesi, ister Disney'in klasikleri ya da Rankin ve Bass'in nostaljik stop-motion filmleri olsun, seçtiğiniz 25 filmi izlemenizden memnuniyet duyacak.

Belki maratonunuza Will Ferrell'in neşeli filmi Elf'le başlar, Hollywood klasiği Şahane Hayat'ı (It's A Wonderful Life) izler hatta Zor Ölüm'le (Die Hard) "Bu bir Noel filmi mi?" tartışmasına girersiniz.

Başvurmak için 18 yaşından büyük bir ABD vatandaşı olmanız gerekiyor. CV, kısa bir özgeçmiş ya da mülakat gerekmiyor; sadece web sitelerinde yer alan ve neden bu iş için doğru kişi olduğunuz sorusunu içeren kısa bir formu doldurmanızı istiyorlar.

CableTV'nin web sitesinde "Bunun dışında, tek şart bayram filmlerine derin bir sevgi duymanız, içinizin kıpır kıpır etmesi ve 25 günde 25 film maratonu yapma iradesine sahip olmanız" diye yazıyor.

Ama acele etmeniz gerekiyor! Başvurular bu akşam (1 Aralık) 23.59'da (Sıradağlar Saatine göre) sona eriyor. Hayalleri süsleyen bu işi kazanan şanslı kişi 5 Aralık'ta açıklanacak.

Bu yıl CableTV'nin "Hayalindeki İş" yarışmasının 4.'sü düzenleniyor. Yarışma ilk olarak pandemiyle geçen zorlu bir yılın ardından 2020'de neşeleri geri getirmenin bir yolu olarak başlamıştı.

CableTV Pazarlama Direktörü Garrett Briggs, Fox Business'a, "Kovid-19 kısıtlamaları ve endişeleriyle dolu bir yılın ardından, bayram sezonunu biraz daha neşeli ve renkli hale getirmeyle birlikte birinin hayatında küçük bir fark yaratmanın bir yolunu bulmak istedik" dedi.

Independent Türkçe


Üst kattaki parti, az kalsın alt kata taşınıyordu

Ev partisinde facianın eşiğinden dönüldü (Twitter / @6ixbuzztv)
Ev partisinde facianın eşiğinden dönüldü (Twitter / @6ixbuzztv)
TT

Üst kattaki parti, az kalsın alt kata taşınıyordu

Ev partisinde facianın eşiğinden dönüldü (Twitter / @6ixbuzztv)
Ev partisinde facianın eşiğinden dönüldü (Twitter / @6ixbuzztv)

Kanada'da verilen bir ev partisinde, alt kattaki dairenin tavanı göçmenin eşiğine geldi. 

Kanada merkezli medya platformu 6ixBuzzTV'nin aktardığına göre, Quebec eyaletindeki Montreal şehrinde düzenlenen bir ev partisi, az kalsın alt kattaki dairenin tavanının göçmesine neden oluyordu.    

Kuruluşun Twitter sayfasında çarşamba günü paylaştığı videoda, üst kattan gelen yüksek sesli müzikle birlikte sıvaların döküldüğü görülüyor. Ayrıca kalabalık zıpladıkça tavanın aşağı doğru eğildiği de dikkat çekiyor. 

Partide kaç kişinin yer aldığına ve etkinliğin ne zaman düzenlendiğine dair bilgi paylaşılmadı. 

115 bine yakın izlenme alan videoya yorum yapan bir Twitter kullanıcısı, "Mekan coşmuş" diye yazdı.

Bir başka kişiyse "Acaba bu olay hangi mahallede yaşandı? Artık her yerde kalitesiz inşaatlar var" ifadelerini kullandı. 

6ixBuzzTV'nin paylaşımında, komşunun ancak elektriği keserek partiyi durdurabildiği belirtildi.

Independent Türkçe, Daily Mail


Dünyaca ünlü dağcı, omuzlarından dar kayalıklara tırmandı

Arnold, yer yer kayalara sarılarak ilerledi (Instagram / @daniarnold_alpinist)
Arnold, yer yer kayalara sarılarak ilerledi (Instagram / @daniarnold_alpinist)
TT

Dünyaca ünlü dağcı, omuzlarından dar kayalıklara tırmandı

Arnold, yer yer kayalara sarılarak ilerledi (Instagram / @daniarnold_alpinist)
Arnold, yer yer kayalara sarılarak ilerledi (Instagram / @daniarnold_alpinist)

Ünlü dağcı Dani Arnold'un İsviçre'de 2019 metre yüksekliğindeki Kreuzberg Dağı'na yaptığı nefes kesici tırmanış kayıt altına alındı.

39 yaşındaki İsviçreli dağcı, zirveye yaptığı 6 saatlik tırmanışın iki saatini yer yer omuzlarından daha dar kayaların üstünde ilerleyerek geçirdi.

Deneyimli dağcının 55 yaşındaki arkadaşı Michi'yle birlikte tırmandığı zorlu parkur anbean kayıt altına alındı.

8 Ekim'de paylaşılan videoda, turuncu kapüşonlu bir üst giyen Arnold'un kayaların üstündeki sıradışı yürüyüşü görülüyor.

Kreuzberg'in daha önce tırmandığı yerlerden daha farklı bir yapıya sahip olduğunu aktaran Arnold, özel bir deneyim yaşadığını belirtti. 

Arnold, şunları söyledi:

Tırmanmak muhteşemdi, çok keyif aldım. Her kaya benzersizdir ama çok özel değildir. Fakat bu kaya çok nadir görülüyor.

Arnold, tırmanışın bir gününü aldığını söyledi. 

Adrenalin tutkunu dağcı, daha önce hiç böyle bir deneyim yaşamadığı için bu tırmanışı seçtiğini söyledi.

Rekorları elinde tutuyor

Öte yandan Dani Arnold, çok sayıda zorlu tırmanış ve kırdığı rekorlarla da adından daha önce söz ettirmeyi başarmıştı. 

Arnold 2018'de Avrupa'nın en yüksek dağı Mont Blanc'a, iki saat 4 dakika içinde tırmanarak rekor kırmıştı. 

Cassin olarak bilinen bu rota, her yıl sadece birkaç gün tırmanmaya elverişli oluyor. 

4 bin 208 metrelik zirveye yaptığı yolculukta Arnold, herhangi bir güvenlik ekipmanı kullanmamıştı.

Arnold 2015'te de Alpler’in Matterhorn zirvesine 1 saat 46 dakikada ulaşmayı başararak en hızlı tırmanma rekorunu kırmıştı.

Independent Türkçe


Vicdan sahiplerinin bunama olasılığı daha düşük

Dışadönüklük ve olumlu duygulanım demansa karşı koruyabilir (Shutterstock)
Dışadönüklük ve olumlu duygulanım demansa karşı koruyabilir (Shutterstock)
TT

Vicdan sahiplerinin bunama olasılığı daha düşük

Dışadönüklük ve olumlu duygulanım demansa karşı koruyabilir (Shutterstock)
Dışadönüklük ve olumlu duygulanım demansa karşı koruyabilir (Shutterstock)

ABD’de yapılan bir araştırma, vicdanilik, dışa dönüklük ve olumlu duygulanım gibi kişilik özelliklerine sahip kişilerin, nevrotiklik ve olumsuz duygulanımdan muzdarip olanlara kıyasla bunama geliştirme olasılığının daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar, bu olumlu özelliklerin insanların demansla ilişkili bilişsel engellerin üstesinden gelmelerine yardımcı olduğunu açıkladı ve sonuçlar Çarşamba günü Alzheimer's & Dementia dergisinde yayınlandı.

Şarku’l Avsat’ın dergiden aktardığına göre vicdanilik, sosyal ve ahlaki standartlara bağlılıkla ilgili bir kişilik özelliğidir. Dışadönüklük, sosyal deneyimlere açıklıkla ilgili bir özelliktir. Bunlar, pozitif duygulanım, iyimserlik ve neşe gibi olumlu duygularla ilişkili bir özelliktir.

Nevrotiklik en belirgin kişilik özelliklerinden biri olsa da, insanlar ruh hali değişimlerinden muzdariptir ve endişe, korku, öfke, hayal kırıklığı, depresyon ve yalnızlık gibi duygular yaşarlar.

Bazı kişilik özelliklerinin demansla mücadelede oynadığı rolü izlemek için araştırmacılar, bin 703'ü demans hastası olmak üzere 44 bin'den fazla kişinin verilerini analiz etti.

Araştırmacılar, "Büyük Beşli" kişilik özellikleri (vicdanlılık, dışadönüklük, deneyime açıklık, nevrotiklik ve uyumluluk), öznel esenlik (olumlu ve olumsuz duygulanım ve yaşam memnuniyeti) ve bilişsel testlerdeki performansla ölçülen demansın klinik semptomları ile ilgili ölçümlere baktılar.

Araştırmacılar, negatif özelliklerde (nevrotiklik, negatif duygulanım) yüksek puanların ve pozitif özelliklerde (vicdanilik, dışadönüklük, pozitif duygulanım) düşük puanların demans teşhisi riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldular. Deneyime açıklık (kişinin yeni ve çeşitli deneyimlerden hoşlanması), kabullenme ve yaşam memnuniyetindeki yüksek puanlar da demansa karşı koruyucu bir etkiye sahip.

Kaliforniya Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden çalışmanın baş araştırmacısı Prof. Dr. Emory Beck ise Şarku’l Avsat'a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu çalışmanın ana sonucu, olumlu kişilik özelliklerinin demansla ilişkili bilişsel işlevlerin bozulmasına karşı koruyucu bir rol oynayabileceğidir; bu da hafızayı, düşünmeyi, anlamayı, yargılamayı ve davranışı etkileyebilir. Sonuçlar, hastalık için etkili tedaviler geliştirmenin önünde duran devam eden zorluklar ışığında, vicdanlılık ve dışa dönüklük gibi olumlu kişisel özellikleri ve bunamayı önlemenin olumlu etkisini artırmayı amaçlayan müdahaleleri uygulamak için kullanılabilir”.

Beck, çalışmanın aynı zamanda kişilik özelliklerinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde bilişsel işlevlerin bozulmasıyla yüzleşmede oynadığı rolü daha iyi anlamamıza da yardımcı olduğunu açıkladı.

Örneğin, farkındalık, insanların iyi beslenmeye ve sağlıklarına dikkat etmeye daha meyilli olmalarına katkıda bulunur ve yüksek derecede dışadönüklüğe sahip insanlar, bilişsel bozulma karşısında kendilerine daha fazla yardımcı olabilecek daha olumlu sosyal davranış ve deneyimlere katılma eğilimindedir. Buna ek olarak, vicdanlı insanların engellilik karşısında çalışmaya devam etmelerine yardımcı olacak davranış ve prosedürlere sahip olmaları muhtemeldir.


"Tokat terapisi" öldürdü

Ölen kadının oğlu, annesinin ölmeden önce sürekli seyahatlare çıkan hayat dolu biri olduğunu söyledi (Wiltshire Polisi)
Ölen kadının oğlu, annesinin ölmeden önce sürekli seyahatlare çıkan hayat dolu biri olduğunu söyledi (Wiltshire Polisi)
TT

"Tokat terapisi" öldürdü

Ölen kadının oğlu, annesinin ölmeden önce sürekli seyahatlare çıkan hayat dolu biri olduğunu söyledi (Wiltshire Polisi)
Ölen kadının oğlu, annesinin ölmeden önce sürekli seyahatlare çıkan hayat dolu biri olduğunu söyledi (Wiltshire Polisi)

Birleşik Krallık'ta "tokat terapisi" olarak bilinen tekniği uygulayan alternatif tıpçı, 7 yıl önce kendisine başvuran ve hayatını kaybeden kadının ölümünden sorumlu olduğu gerekçesiyle tutuklandı.

Çeşitli hastalıklardan mustarip kişilere "tedavi" amaçlı ücret karşılığı defalarca tokat atıldığı seanslara paida lajin terapisi deniliyor. 

Doğu Sussex'te yaşayan şeker hastası 71 yaşındaki Danielle Carr-Goman, 20 Ekim 2016'da hastalığına çare bulmak için Cleeve House'daki tokat terapisi seanslarına katılmıştı.

Fakat Carr-Goman, şifa bulmak için gittiği merkezden bir daha geri dönemedi. 

Wiltshire polisi dün yaptığı açıklamada, Çin asıllı ABD'li Hongchi Xiao'nun 2016'da Carr-Goman'ın ölümünde ağır ihmalden kaynaklı cinayetle suçlandığını söyledi.

Birleşik Krallık'ta kendisini doğal şifacı diye tanıtan Xiao hakkındaki tutuklama kararı Avustralya'dayken 2019'da çıkarılmıştı. 

Wiltshire polisi, iade talebi üzerine 60 yaşındaki Xiao'nun Avustralya'dan Birleşik Krallık'a teslim edildiğini söyledi. 

Ölümle sonlanan terapiyi organize eden Xiao'nun duruşması bugün Salisbury'deki sulh ceza mahkemesinde görülecek. 

"İğneden korktuğu için alternatif tıbba yöneldi"

Fransa'da dünyaya gelen Carr-Goman, 21 yaşında Birleşik Krallık'a taşındı.

Ailesinin aktardığına göre 1999'da diyabet teşhisi konan kadın, iğneden korktuğu için kendisine insülin enjekte etmekte zorlanıyordu.  

Annesinin diyabetine çare bulmak için alternatif yöntemleri araştırdığını söyleyen oğlu Matthew Carr-Goman, talihsiz kadının bu hastalıktan kurtulmak ve hayatı dolu dizgin yaşamak için çok çabaladığını belirtti. 

Tokat terapisi nedir? 

Vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olduğu iddia edilen paida lajin terapisine göre hastalar ya tokatlanıyor ya da kendini tokatlıyor. 

Xiao, bu terapi yöntemiyle vücut dolaşımını iyileştirdiğini iddia ediyor (YouTube/ Journey To Self-Healing)
Xiao, bu terapi yöntemiyle vücut dolaşımını iyileştirdiğini iddia ediyor (YouTube/ Journey To Self-Healing)

Terapinin sonunda vücutta morarmalar ya da kanamalar görülebiliyor. 

Dünyanın birçok yerinde tokatlama seansları düzenleyen Xiao, aynı zamanda Kaliforniya'daki Pailala Enstitüsü'nün de kurucusu.

Enstitünün internet sitesinde taşınabilir lajin tezgahları ve tokatlamaya yardımcı aletler de satılıyor. 

Kökleri alternatif Çin tıbbına dayanan bu yöntem, bilimsel herhangi bir dayanağı olmadığı için uzmanlar tarafından tavsiye edilmiyor. 

Independent Türkçe


Henry Kissinger'ın Prenses Diana'ya nasıl kur yaptığı ortaya çıktı

Diana ve Kissinger'ın 1995'te New York'taki yardım gecesinde karşılaşması (AFP/Pool)
Diana ve Kissinger'ın 1995'te New York'taki yardım gecesinde karşılaşması (AFP/Pool)
TT

Henry Kissinger'ın Prenses Diana'ya nasıl kur yaptığı ortaya çıktı

Diana ve Kissinger'ın 1995'te New York'taki yardım gecesinde karşılaşması (AFP/Pool)
Diana ve Kissinger'ın 1995'te New York'taki yardım gecesinde karşılaşması (AFP/Pool)

Britanyalı yazar Jonathan Aitken, 100 yaşında hayatını kaybeden ABD'nin eski dışişleri bakanı Henry Kissinger'ın Galler Prensesi Diana'yı etkilemek için çeşitli numaralar yaptığını yazdı.

ABD'li diplomat Kissinger, 29 Kasım'da hayatını kaybetti. 

Aitken 30 Kasım'da Daily Mail'de yayımlanan, "Sevgili dostum Kissinger ve Diana acayip şekilde flört etti ve o güzel kadınlar için çok çekiciydi" başlıklı yazısında ünlü politikacıyla ilgili anılarını yazdı.

"20. yüzyılın en tartışmalı ve yaratıcı devlet adamlarından biriydi" diyen Aitken, Kissinger'ı "eğlenceli ve karizmatik" biri olarak tarifledi.

Şişman ve gözlüklü olmasına rağmen onun kadınlar için karşı konulamaz bir cazibesi olduğunu söyleyen Aitken, 1995'te verilen bir akşam yemeğinde Diana'yla Kissinger'ın arasında geçen anları kaleme aldı. 

Birleşik Krallık'ta 1989 ila 1995'te Dışişleri Bakanlığı yapan Douglas Hurd'ın resmi konutunda verdiği özel akşam yemeğine, 1997'de hayatını kaybeden Prenses Diana ve Henry Kissinger da katılmıştı.

Aitken, dönemin iki popüler isminin karşılaşmasını şöyle anlattı:

Davette Henry'nin Diana'yı etkilemek için cazibesini ve derinden gelen büyüleyici bas sesini nasıl kullandığını gördüm. Diana'nın da kirpiklerini titreterek Kissinger'a söylediği ilk sözlerin şöyle olduğunu hatırlıyorum: 'Korkarım ben dış politika konusunda uzman değilim'

Aitken bu sözlerin karşısında Henry'nin centilmen bir şekilde, "Endişelenmeyin hanımefendi. Bu, çoğu öğrencinin lisans eğitiminde asla bitiremediği bir konudur. Fakat karizmanız, birçok yabancı devlet adamını sizin ilkleri başarabileceğinize ikna etmeye yetecektir" diye cevap verdiğini belirtti.

Görsel kaldırıldı.
Yazara göre, Kissinger'ın "Güç en büyük afrodizyaktır" sözüne şaşılmaması gerekiyor (AFP)

Adı savaş suçlarıyla anılan Kissinger, Nazilerin iktidarda olduğu 1938'de baskılar nedeniyle Yahudi ailesiyle birlikte ABD'ye göç etti.

Kissinger, 1969 ila 1975'te Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı, 1973 ila 1977'de Dışişleri Bakanı olarak görev yaptı.

Richard Nixon ve Gerald Ford'un iktidarda olduğu dönemde dışişleri bakanlığı yapan Kissinger, dünya kamuoyunda da tartışmalı bir isim.

ABD'nin Vietnam, Kamboçya ve Laos'ta işlediği savaş suçlarının mimarı olarak gösterilen Kissinger, Arjantin ve Şili'deki askeri darbelere de destek verdiği için eleştirildi.

Independent Türkçe