Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Taliban, Hollanda için çalışan tercümanlara intikam tehdidinde bulundu

Taliban, Hollanda için çalışan tercümanlara intikam tehdidinde bulundu

Tercümanları mahkemeye çağırdı ve akrabalarını cezalandırmakla tehdit etti
Cumartesi, 2 Ekim, 2021 - 13:00
Kabil'de bir kamyonda Taliban savaşçıları (AFP)

Hollanda’nın resmi kanalı NOS’un dün (Cuma) aktardığına göre, Taliban, Hollanda için çalışan Afgan tercümanları mahkemeye çağırdı ve mahkemeye gelmemeleri halinde akrabalarını cezalandırmakla tehdit etti.

Kanalın sunduğu bir Taliban mektubunda, saklanan tercümanların, diğer ‘hainlerin’ de ders alması için mahkeme karşısına çıkmamaları durumunda, akrabalarının cezalandırılacağı belirtiliyordu.

Kanal, mektubu alan kişinin Afganistan’daki Avrupa Polis Teşkilatı’nda (Europol) çalışan biri olduğunu ve Taliban tarafından, yabancılardan ‘yasak ve utanç verici para’ almakla itham edildiğini de belirtti.

Taliban’ın kendisine bağlı üyelerin ölümüne neden olmakla itham ettiği bir başka tercüman ise “İntikam alacağız, seni yakalayamazsak, akrabalarınla ​​hesabı kapatırız” yazılı bir mektup aldı.

NOS kanalı tüm işaretlerin, resmi damgalı bu mektupların Taliban tarafından gönderilmiş olduğunu gösterdiğini aktardı.

Kanal, tercümanlık yapmış yaklaşık 10 kişi ile iletişim kurulduğunu ve hepsinin durumlarının giderek zorlaştığını dile getirdiğini aktardı.

Taliban Haziran ayında, yabancı güçlerle çalışan tercümanlara tövbe etme çağrısında bulundu ve yabancı güçlerin çekilmesinden sonra zarar görmeyeceklerini vurgulayarak Afganistan’da kalmalarını istedi.

Taliban iktidara gelmesinin hemen ardından Afgan hükümet yetkileri ve askeri yetkililer için genel af ilan etti.

Gizli bir Birleşmiş Milletler raporunda, Taliban’ın intikam almama taahhüdünde bulunmasına rağmen yabancı güçlerle çalışan kişileri takip ettirdiği belirtildi.


Editörün Seçimi

Multimedya