Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, Pfizer aşılarını teslim aldı

Mısır, Pfizer aşılarını teslim aldı

Hükümet, tüm devlet çalışanlarını Kovid-19 aşısı olmaya çağırdı.
Cumartesi, 2 Ekim, 2021 - 13:15
ABD’nin gönderdiği Pfizer aşıları Mısır’a ulaştı. (Mısır Sağlık Bakanlığı)

Mısır hükümeti, Kovid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) girişimi kapsamında ABD'den hibe olarak gönderilen Pfizer aşı dozlarını teslim aldı. Hükümetten yapılan açıklamada tüm devlet çalışanlarının hızlı bir şekilde aşı olmaları gerektiği vurgulandı.

Nüfusu 100 milyonun üzerinde olan Mısır aşı tedarikine hız verdi.

Mısır geçtiğimiz dönemde, AstraZeneca, Sinopharm, Sputnik, Johnson & Johnson'ın yanı sıra yerel olarak üretilen Sinovac’tan da aşı almıştı.

Mısır Sağlık Bakanı Hala Zayed dün akşam yaptığı açıklamada, unları söyledi:

"Koronavirüse karşı 1 milyon 612 bin 260 doz Pfizer aşısı, Mısır halk sağlığı girişimlerinden sorumlu bakan yardımcısı Muhammed Hassani, ABD'nin Kahire Büyükelçisi Yardımcısı Nicole Champagne, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve UNICEF temsilcilerinin huzurunda teslim alındı. Bu adım, Mısır devletinin salgına karşı mücadelenin kazanımlarını korumak için vatandaşlara aşı tedarikini çeşitlendirme ve genişletme planı kapsamında atıldı.”

Mısır Sağlık Bakanlığı sözcüsü Halid Mücahid, Pfizer aşısından iki doz yapılmasının WHO ve Mısır İlaç Kurumu tarafından onaylandığını belirtti. Aşılar ülke geneline yayılmış bin 1100 aşı merkezine sevk edilmeden önce Mısır İlaç Kurumu (EDA) laboratuvarlarında analiz edileceğini söyledi.

Nicole Champagne, ABD'ye Mısır'a verdiği destek için teşekkür etti. Bunun, ABD'den Mısır'a gönderilecek yaklaşık 5 milyon dozluk sevkiyatın ilk partisi olduğunu belirterek ‘sevkiyatın Mısır'a son derece korunaklı kutularda geldiğini’ vurguladı.

Champagne, koronavirüs salgınına yönelik hükümetler arasındaki iş birliğinin ve halkların dayanışmasının önemine dikkat çektiği açıklamasında Mısır'ın salgının başlangıcında ABD'ye tıbbi malzeme göndermesi dolayısıyla minnettar olduklarını söyledi.

Mısır Sağlık yetkilileri, laboratuvar analizleri pozitif çıkan 741 yeni Kovid-19 vakası tespit edildiğini ve 37 kişinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bakanlık verilerine göre Mısır’da dün akşam itibariyle toplam 304 bin 524 vaka kayıtlara geçti. Bunlardan 256 bin 886’sının iyileştiği, 17 bin 331’sinin ise yaşamını yitirdiği aktarıldı.

Bakanlık, yeni akademik yıl başlamadan önce aşılama sürecini hızlandırmak için önceden çevrimiçi kayıt gerektirmeyen ve üniversiteler ile yüksek lisans öğrencilerini aşılamak için oluşturulan 270 gençlik merkezinin listesini yayınladı.

Mısır Kabinesi Sözcüsü Nader Saad, "Hükümet, uygulanan ihtiyati tedbirler ve aşı kampanyasının genişletilmesi sayesinde eğitim ve teknik eğitim çalışanları ile üniversite öğrencileri için gelecek akademik yılın güvenli bir şekilde geçeceği konusunda güvence verdi" dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya