Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuzey Kore’den BMGK’ya tepki

Kuzey Kore’den BMGK’ya tepki

Pyonyang yönetimi egemenliğine yönelik ‘haksız bir saldırı’ yapıldığını vurguladı.
Pazartesi, 4 Ekim, 2021 - 07:30
Kuzey Kore cuma günü uçaksavar füzesi fırlattı. (Reuters)

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) cuma günü, Kuzey Kore’nin hipersonik füze fırlatmasını görüşmek üzere düzenlediği acil toplantıya Pyonyang’ın tepksi sert oldu. Kuzey Kore söz konusu toplantıya katılan ülkelere "saatli bombayla" oynadıkları uyarısında bulundu.

BMGK, bir buçuk saat süren toplantıda ortak bir bildiriye varamadı. Toplantı, Washington, Paris ve Londra’nın Kuzey Kore tarafından hipersonik bir füzenin başarıyla fırlatıldığını duyurulması konusunda talebi üzerine düzenlenmişti.

AFP'ye açıklamalarda bulunan bir diplomat "Fransa bir basın açıklaması yapmak istedi ancak Rusya ve Çin zamanlamanın doğru olmadığını ve durumu analiz etmek için daha fazla zamana ihtiyaçları olduğunu savundu” dedi.

Bildiri yayınlanmamasına rağmen toplantı Pyongyang'ın tepkisini çekti. Bunu egemenliğine yönelik ‘haksız bir saldırı’ ve ‘tolere edilemeyecek ciddi bir provokasyon’ olarak nitelendirdi.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Örgütler Departmanı direktörü Cho Cheol-soo yaptığı, ülkenin resmi haber ajansı tarafından yayınlanan açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Kendimizi savunma hakkımızdan vazgeçmemizi istemeleri, Kore'yi egemen bir ülke olarak tanımama niyetlerini gösteriyor. Birlemiş Miletler Güvenlik Konseyi’nin tehlikeli bir saatli bombayla oynamasından dolayı derin endişe duyuyorum."

Kuzey Kore, BMGK’nın cuma günü toplanmasından birkaç saat önce bir uçaksavar füzesini başarıyla test etti. Pyonyang yönetimi bir süre önce birkaç füze fırlatma denemesi daha gerçekleştirmişti. Kuzey Kore, son açıklamasında güdümlü bir hipersonik füzenin başarılı bir şekilde test edildiğini duyurdu.

Hipersonik füzelerin hızı, ses hızından 5 kat fazla. Bu nedenle bu hamle dünya siyasetinde dengeleri değiştirebilecek bir adım olarak görülüyor.

Pyongyang eylül ayı ortasında uzun menzilli bir seyir füzesinin de başarılı bir şekilde test edildiğini duyurmuştu. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 2017 yılında, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın girişimiyle nükleer ve füze denemeleri sebebiyle Kuzey Kore'ye ağır ekonomik yaptırımları uygulama kararı almıştı.

Trump’ın halefi Joe Biden, Kuzey Kore ile müzakerelere ön koşulsuz olarak devam etme isteğini defalarca dile getirirken Pyongyang yönetimi ise kendisine uygulanan ağır yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya