Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Ürdün: Kral Abdullah hakkında 'Pandora Belgeleri'nde yer alan bilgiler yanlış

Ürdün: Kral Abdullah hakkında 'Pandora Belgeleri'nde yer alan bilgiler yanlış

Pazartesi, 4 Ekim, 2021 - 13:15
Ürdün Kralı II. Abdullah (Reuters)

Pandora Papers olarak adlandırılan, yüzlerce üst düzey ismin offshore hesabına (uluslararası bankacılık kurallarının ve yasal düzenlemelerin tanınmadığı bankacılık faaliyeti) yönelik gizli bilgilerin yer aldığı iddia edilen belgeler hakkında Ürdün Kraliyet Mahkemesi bugün bir açıklama yaptı. 

Mahkeme, Kral II. Abdullah'ın gayrimenkulüne ilişkin 'Pandora Belgeleri'ne dayanarak yayınlanan bilgilerin yanlış olduğunu ve 'Kralın ve ailesinin güvenliğine yönelik bir tehdit' oluşturduğunu açıkladı. 

Açıklamaya göre, 'bazılarının (raporların) yanlış bilgi içerdiği, bilgilerin bir kısmının yanlış kullanıldığı, gerçeği çarpıtarak abartı ve yanlış yorumlara yol açtığı' ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Kral II. Abdullah'ın gayrimenkullerine ilişkin belgede yer alan evlerin adreslerinin bir güvenlik ihlali olduğu ifade edildi. 

Ürdün Kraliyet Mahkemesi ayrıca, Kral Abdullah'ın ABD ve İngiltere'de çok sayıda mülke sahip olduğunu doğrularken, bu mal varlığının yeni veya gizli bir şey olmadığını bildirdi. 

Öte yandan İngiltere Maliye Bakanı Rishi Sunak, Pandora Belgeleri'nin nası yada kimler tarafından sızdırıldığını araştıracaklarını söyledi. Bakan, "Bu şeyleri bir gecede gördüm... Daha yeni ortaya çıktığı için özellikle benim için yorum yapmak zor. Gelir ve Gümrük İdaresi, öğrenebileceğimiz bir şey olup olmadığını görmek için bunu inceleyecek" dedi. 

Pazar günü, önde gelen birkaç haber kuruluşu, dünya liderlerinin gizli servetlerinin olduğu iddia edilen belgeyi yayınladı. Pek çok dünya liderinin, siyasetçinin ve milyarderin gizli finansal işlemlerini ortaya çıkaran Pandora Belgeleri şu ana kadarki en büyük finansal veri sızıntılarından biri olarak kabul ediliyor.


Belgelerde 330'dan fazla politikacının ismi geçiyor

Washington merkezli muhabirler ve medya kuruluşları ağı olan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, Pandora Belgeleri kapsamında sızdırılan belgelerin 35 ülke lideri, 336 politikacı ve üst düzey kamu görevlisiyle bağlantılı olduğunu duyurdu. 

Türkiye'den de 220'den fazla isme dair bilginin yer aldığı belirtien belgelerde Çekya Başbakanı Andrej Babis, Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy gibi liderlerin yanı sıra Shakira, Elton John gibi ünlü sanatçılar ve eski IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn da yer alıyor. 

Washington merkezli muhabirler ve medya kuruluşları ağı olan Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu, dosyaların 91 ülke ve bölgede yaklaşık 35 mevcut ve eski devlet lideriyle bağlantılı olduğunu duyurdu. 


Editörün Seçimi

Multimedya