Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Husiler, Yemenlilere şantaj yapmak ve saflarına asker çekmek ‘gaz kartını’ kullanıyor

Husiler, Yemenlilere şantaj yapmak ve saflarına asker çekmek ‘gaz kartını’ kullanıyor

Pazartesi, 4 Ekim, 2021 - 12:45
Reuters

İran destekli darbeci Husi milisler, başkent mahallerinde yaşayan vatandaşları başta ‘kültürel kurslar’ adını derslerin yanı sıra tüm etkinliklere katılmaya zorlamak için şantaj yapıyor. Gazı (tüp) şantaj aracı olarak kullanıyor.

Husilerin kontrol ettiği alanlarda tüp fiyatları 7 bin 600 riyale ( yaklaşık 13 dolar) yükseldi. Şarku’l Avsat’a konuşan kaynaklar, halkı zor durumda bırakmak ve vatandaşları gazdan mahrum etmek için yeni baskı uygulamalarının yürürlüğe konulduğunu aktardılar.

Kaynaklar Husilerin, Sana’daki vatandaşların iki ayda bir tüp alabilmesi için mahalle yetkilisinin yanı sıra Husi milislere sadık dört kişinin gazı tedarik edecek milis liderlerine mutlak bağlılığını teyit etmesi kararını aldığını bildirdi.

Yerel kaynaklara göre Husiler tüpü alacak her vatandaşın evli olması kaç oğlu olduğu bilgisine ulaşılması için kişisel bilgilerinin doğrulanmasını şart koştu. Husilere ait komitelerin başkentin mahallerinde teftiş gerçekleştirdiği bildirildi.

Husilerin gaz dağıtımı prosedürlerine göre grubun hazırladığı belgelerin beş kişi tarafından onaylanması gerekiyor. Ardından belge, milislerin kontrolü altındaki gaz şirketine teslim ediliyor.  İşlemlerin tamamlanması yaklaşık bir ay kadar sürebiliyor. Bu süre zarfından onay veya ret verilebiliyor. Husiler, geçtiğimiz eylül ayında gaz şirketi ve yerleşim bölgelerinin yetkililerine,  başkentin tüm mahallerinde milisler tarafından haftalık olarak düzenlenen kültürel bir kursa katılmadıkça gaz listelerine kayıt yaptırılamayacağını iletti.

Sana'nın Hail, el Rakkas, el Bilali, el Kağ, el Senine, el Rabat ve ez Ziraiye mahallelerinde yaşayanlar, gaz dağıtım temsilcilerinin özellikle mahalleye taşınanların 7 gün süren Husi kursuna katılmalarını şart koştu.  Yeni isimlerin kayıt yaptırmaları da engellendi. Bazı mahalle sakinleri Husilerin gaz karşılığında kendilerine şantaj yaptığından şikayet ederek, yaşadıkları mahallelerdeki milis amirlerinin gaz tüpüne düzenli erişim karşılığında eğitim amaçlı ‘askeri kurslara’ gimelerini, ardından da cephelere katılmalarını istediğini aktardılar.

Şarku’l Avsat’a konuşan Ahmed N, milislerin son eylemlerinin başkent Sana’nın çoğu bölgesinin hali hazırda mustarip olduğu gaz ile ilgili devam eden krizi doğrultusunda geldiğini söyledi. Karaborsada bir tüpün fiyatının 11 ila 15 bin riyal arasında değiştiğini aktardı.

Ahmed, Husilerin vatandaşları kandırmak ve petrol bölgesinin kontrol edilmesi için sürdürülen savaşa katılımlarını sağlamak uygulamalarına hız verdiğini vurguladı. Bunun için gaz sıkıntısından faydalandıklarını dile getirdi.

Husi milislerin 8 bin 437 tonluk gaz gemisinin Hudeyde Limanı’na vardığını duyurmasına rağmen gaz krizi tüm şiddetiyle devam ediyor.


Editörün Seçimi

Multimedya