Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistinliler, İsrail mahkemesinin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etmelerine izin veren kararını kınadı

Filistinliler, İsrail mahkemesinin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etmelerine izin veren kararını kınadı

Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 09:30
Filistinliler Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kılıyor (DPA)

Filistin yönetimi ve Hamas hareketi, İsrail mahkemesinin Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ibadet etmelerine izin veren kararını kınadı.

Filistin Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, “Kudüs Sulh Mahkemesi’nin, Yahudilerin Mescid-i Aksa’da ‘sessizce’ ibadet etmelerine izin vermesine ilişkin eşi benzeri görülmemiş kararı camilere yönelik aleni bir saldırı teşkil ediyor” denildi.

Açıklamada ayrıca, “Karar, Filistin halkına, Arap ve İslam milletlerine karşı gerçek bir savaş ilanı, cami ve avlularının mekânsal bölünmesi yönünde gerçek bir başlangıç ve bölgede açık bir din savaşı çağrısıdır” ifadelerine yer verildi.

Bakanlık, Birleşmiş Milletler ve yetkili kuruluşları da dahil olmak üzere, söz konusu karara karşı her düzeyde siyasi ve diplomatik eylemin sürdürüleceğini de vurguladı.

Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays ise, İsrail’in 144 dönüm alana sahip Mescid-i Aksa’nın tarihi ve hukuki statüsüne saygı duyması gerektiğini söyleyerek, “Bu, yalnızca Müslümanlar için bir hak ve inançlarının bir parçasıdır ve bunu kimseyle paylaşmazlar” dedi.

Hamas Sözcüsü Hazım Kasım da, “İsrail’in kararı Mescid-i Aksa’ya yönelik aleni bir saldırı ve caminin zamansal ve mekânsal bölünmesine giden yolda bir adımdır. Bu, tüm yasalar ve insani normların açık bir ihlalidir” diye konuştu.

Söz konusu kararın, İsrail yargısının Filistin halkına yönelik saldırganlıkta suç ortaklığını ve gerçekleri tahrif etmeye katılımını bir kez daha teyit ettiğini vurgulayan Kasım, “Bu karar tarihin gerçeklerini değiştirmeyecek ve kutsal şehrin Filistinli Arap kimliğini ortadan kaldırmayı başaramayacak” diye ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya