Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Birleşmiş Milletler: Yemen'de gıda fiyatları yüzde 60 arttı

Birleşmiş Milletler: Yemen'de gıda fiyatları yüzde 60 arttı

Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 10:00
Aden'de bir restoranda bir aşçı (Reuters)

Birleşmiş Milletler, Yemen’de küçülen ekonominin gıda krizne yol açtığını ve Yemen riyalindeki sürekli değer kaybının ülkenin bazı bölgelerindeki gıda fiyatlarında yaklaşık yüzde 60 artışa neden olduğunu belirtti. Şiddetli açlık yaşanan Yemen’de, bu yıl itibariyle yaklaşık 16,2 milyon insan gıda güvensizliği ile karşı karşıya.

Yemen’deki insani durumla ilgili olarak Birleşmiş Milletler İnsani İşler Ofisi tarafından yayınlanan bir raporda, yıl başından bu yana Yemen riyalindeki değer kaybına ve gıda tüketim seviyelerinin Dünya Gıda Programı tarafından belirlenen ölçülerin altında olmasına bağlı olarak gıda güvensizliğinin arttığına, meşru hükümetin kontrolündeki bölgelerde gıda fiyatlarının çok yükseldiğine dikkat çekildi.

Raporda, Yemen riyalinin bu yılın ilk sekiz ayında ABD doları karşısında yüzde 40'a yakın değer kaybederek ilk kez 1 Dolar/1000 Yemen riyali seviyelerine geldiği aktarıldı. Geçtiğimiz Eylül ayının sonu itibariyle ülkenin güney bölgelerinde dolar kurunun 1 Dolar/1200 Yemen riyali seviyelerine kadar yükseldiği ve bu durumun halkın temel gıda maddelerine ulaşmasını zorlaştırdığı belirtildi.

Yemen’de yedi yılı aşkın bir süredir devam eden çatışmalar dört milyondan fazla insanın yerinden edilmesine sebep oldu. Korona pandemisinin etkilerinin yanı sıra, yüksek yakıt fiyatları sebebiyle ulaşım maliyetleri de artış gösterdi. Gıda maddelerinin ve diğer temel ürünlerin yaklaşık yüzde 90'nını ithalat yoluyla karşılayan Yemen’in tedarik merkezi olan ülkeler de küresel krizden etkilendiler. Raporda, tüm bu etkenler sebebiyle asgari bir gıda sepetinin Ağustos 2021 itibariyle 62 bin Yemen riyaline ulaştığına dikkat çekildi. Yemen’deki yaşam maliyetini gösteren bu rakamların, yıl başından bu yana yüzde 36 artış gösterdiği ve Ocak 2015’teki maliyetin 4 katına ulaştığı bildirildi.

BM raporuna göre, bu yılın üçüncü çeyreğinde ed-Dali, el-Cevf, Amran, Lehc ve Rayma'da nüfusun en az beşte biri yetersiz gıda tüketiminden muzdarip. El-Cevf şehrindeki gıda güvenliği seviyesinin, yüksek risk durumundan alarm durumuna, diğer dört şehirde (el-Beyda, Hadramut, el-Mahra ve Sokotra) ise minimum risk durumundan tehlike durumuna geçmesi bekleniyor.

Raporda, Dünya Gıda Programı'nın da yakın zamanda açıkladığı gibi, bazı yerlerde durumun, insanları açlıklarını gidermek için yaprak yemeye mecbur bırakacak kadar kötüleştiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler'in aktardığına göre, gıda güvenliği ortakları, bu yıl bağışlanan 1,2 milyar dolarlık bağış sayesinde Yemen'deki hayat kurtaran yardımlarını artırabildi. Ancak buna rağmen hala 797 milyon dolara daha ihtiyaç var.


Editörün Seçimi

Multimedya