Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Beyaz Saray eski avukatı: Trump’ın başkanlığa yeniden aday olması yasaklanabilir

Beyaz Saray eski avukatı: Trump’ın başkanlığa yeniden aday olması yasaklanabilir

Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 12:30
ABD eski Başkanı Donald Trump (AP)

Beyaz Saray’ın etik konulardan sorumlu eski avukatı Richard Painter, eski Başkan Donald Trump’ın yeniden başkan aday olmasının yasaklanabileceğini bildirdi.

Eski Başkan George W. Bush’un 2005-2007 arası etik avukatı olarak görev yapan Painter, CNN’e verdiği demeçte, ABD Anayasası’nda yapılan 14. değişikliğin bir ayaklanmayı destekleyen herkesin kamu görevi yapmaktan men edildiğini vurguladı.

30 yıl Cumhuriyetçi olduktan sonra 2018’de Senato’ya aday olmak üzere Demokrat Parti saflarına geçen Painter, Trump’ın 6 Ocak’ta meydana gelen Kongre binası baskınıyla bağlantılı eylemlerinin onu tekrar aday olmaktan alıkoyması gerektiğini söyledi.

Painter, 30 yıl boyunca Cumhuriyetçi olduğunun altını çizerek, “Cumhuriyetçi Parti’nin en önemli başarılarından birinin Anayasa’nın 14. değişikliği olduğunu belirteceğim. 14. değişikliğin 3. bölümü, 6 Ocak tarihinde Kongre binasında yaşananlar gibi bir ayaklanmayı destekleyen herkesi kamu görevinden men eder. Bu bağlamda, Donald Trump kamu görevi için uygun değil. Adalet Bakanlığı’nın o günkü olaylara karışan herkesi yargılamak için özel bir savcı ataması gerekiyor. Trump’ın 2024’teki adaylığıyla uğraşmak zorunda kalmamalıyız” diye konuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya