Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Sudan Sanayi Bakanı: Ülkedeki un stokları sadece dört gün için yeterli

Sudan Sanayi Bakanı: Ülkedeki un stokları sadece dört gün için yeterli

Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 13:15
Sudan’daki un depoları (Sudan medyası)

Sudan’da üst düzey bir hükümet yetkilisi, stratejik un stokunun sadece dört gün için yeterli olduğunu bildirerek, önümüzdeki saatlerde yollar ve Port Sudan Limanı’nın açılması için bir anlaşmaya varılmasını beklediğini söyledi.

Hadendoa kabilesi liderinin destekçileri, Cuba Barış Anlaşması’ndaki doğu yolunun kaldırılması, sivil hükümetin feshedilmesi ve yetkinin orduya devredilmesi talebiyle üç haftadır ülkenin doğusundaki hayati tesisleri ve yolları kapattı.

Bunun ardından Bakanlar Kurulu, kapatma sürecinin uzaması halinde stratejik mal, yakıt ve ilaç stokları üzerinde olumsuz yansımaları olacağı konusunda uyardı.

Sudan Tribune sitesine göre, Sanayi Bakanı İbrahim eş-Şeyh, “Stratejik un stoku dört gün için yeterli. Önümüzdeki saatlerde Port Sudan Limanı ve kapatılan yolların açılmasını bekliyorum” dedi.

Yolları kapatmanın ulaşım hareketini önemli ölçüde etkilediğini vurgulayan Bakan, “Kapatmanın bundan daha uzun sürmesi halinde boğucu bir krizin yaşanması çok muhtemel” diyerek uyardı.


Editörün Seçimi

Multimedya