Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Mısır, koronavirüse rağmen okullarda yüz yüze eğitime devam edecek

Mısır, koronavirüse rağmen okullarda yüz yüze eğitime devam edecek

Perşembe, 7 Ekim, 2021 - 10:45
Kahire’de bir gençlik merkezinde yürütülen aşı kampanyasından bir kare (Reuters)

Mısır hükümeti dün (Salı) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının dördüncü dalgasına yönelik endişelere rağmen, öğrencilerin okullarda eğitime tam katılım kararına bağlı kalacağını belirterek, akademik yıl boyunca okullarda yüz yüze eğitimin olacağı açıklamasında bulundu.

Mısır Bakanlar Kurulu Medya Merkezi, salgının dördüncü dalgasına denk gelen 2021/2022 yeni akademik yılı süresince, öğrencilerin okulla geldikleri günlerin sayısının düşürülmeyeceği belirtildi. Merkez, virüse karşı mücadele için tüm ihtiyati tedbirlerin alındığını ve Sağlık Bakanlığı ile işbirliğinde çeşitli illerdeki eğitim müdürlüklerinde, eğitim sektörünün tüm çalışanlarına Kovid-19 karşı aşı yapılmasına yönelik bir planın uygulanması için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Merkez, yeni akademik yıl için tüm eğitim idarelerinde, okullarda ve yerel eğitim merkezlerinde, çalışanların aşılanması, yeni eğitim öğretim dönemine hazırlanırken ihtiyati önlemlerin alınmasının yanı sıra tüm öğrencilerin aşılanması ile hazırlık seviyesinin maksimuma çıkarıldığını vurguladı.

Açıklamada, her okulun ziyaret edilmesi için bir sağlık komitesi atandığı, sınıfların düzenli olarak dezenfekte edildiği, öğrenci ve öğretmenlere tıbbi maske kullanımı zorunluluğu olduğu, maske takmayan hiçbir öğrencinin okula girmesine izin verilmemesi gibi kuralların yanı sıra öğrenci ve öğretmenlerin okula girmeden önce ateşlerinin ölçüleceği ve öğrencilerin sosyal mesafeyi koruyarak sınıflarına girmesinin sağlanması ile okullarda kalabalığın oluşmasına engel olunacağı belirtildi.

Söz konusu açıklama, resmi olarak kaydedilen vaka sayılarının artmaya devam ettiği bir zamanda geliyor. Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı dün akşam, Kovid-19 test sonuçları pozitif çıkan 778 yeni vakanın kaydedildiğini ve 39 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Mısır’da salgının başlangıcından dün akşama kadar kaydedilen toplam vaka sayısı, 260 bin 540 iyileşen vaka ve 17 bin 508 can kaybı dahil olmak üzere 308 bin 347’e ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya