Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

KDP seçimlerde Kürt bölgeleri dışından da aday çıkaracak

KDP seçimlerde Kürt bölgeleri dışından da aday çıkaracak

Kürdistan Demokrat Partisi, seçimlerde Kürt bölgeleri dışından da aday çıkaracak. KDP Arap bölgelerinde yarışmak için Arap ve Türkmen adaylar belirledi.
Cuma, 8 Ekim, 2021 - 10:45
Musul'da yıkılan binalar arasında bir seçim afişi (Reuters)

Irak Kürdistan özerk bölgesinin eski başkanı Mesud Barzani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP), daha önceki seçimlerde federal hükümete bağlı olan Kerkük, merkezi başkent Bağdat ve bölgedeki üç şehir (Erbil, Dohuk, Süleymaniye) dışında aday göstermemişti. KDP, Kürt nüfusun çoğunlukta olmadığı Arap şehirlerinden oy alabilmek için herhangi bir Arap veya Türkmen aday çıkarmamış veya mevcut adayları desteklememişti. KDP, Arap bölgelerinden mecliste sandalye kazanma şansının zayıf olmasına rağmen bu bölgelerde aday çıkarmaya hazırlanıyor. Bu bağlamda, KDP’nin Bağdat'taki Beşinci Şube Başkanı Şivan Muhammed Taha, “KDP’nin Arap bölgelerinden meclis sandalyesi kazanmaya ihtiyacı yok. Ancak parti, Arap bölgesindeki vatandaşlarla iletişim kurmak için uzun vadeli bir strateji ortaya koymak ve onlara Kürdistan bölgesindekine benzer bir yönetim ve inşa modeli sunmak istiyor” dedi.

Şarku'l Avsat'a konuşan Şivan Muhammed Taha, “Arap vatandaşları, Arap bölgelerindekinin aksine, Kürt bölgelerinde gerçekleştirilen yeniden yapılanma ve imar faaliyetlerinden övgüyle bahsediyor. Kürt deneyimlerinin Arap bölgelerinde güzel bir yankı uyandırdığını düşünüyoruz. Kürtlere çokça sempati duyan birçok Arap eğilimi var. Kürt deneyimini oraya da aktarmak istiyoruz” dedi.

Taha, KDP'nin aday çıkaracağı şehirlerle ilgili olarak, “Selahaddin, Ninova, Kerbela, Vasıt ve Felluce şehirlerinde yarışacak Arap, Türkmen, Sünni ve Şii adaylarımız var. Bu bölgelerden mecliste sandalye kazanmak kolay olmayabilir. Ancak daha önce Kürt bölgelerinde Arap partileriyle rekabet etmiştik. Şimdi ise bu yeni deneyimi yaşamak istiyoruz” dedi.

Eski Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki “Zafer” koalisyonunun adayları, 2018 seçimlerinde Kürdistan bölgesinde yarışmış, ancak hiçbiri mecliste sandalye kazanamamıştı. Kürtler, tüm meclis seçimlerine katılmalarına rağmen başkent Bağdat'tan meclis sandalyesi alamadılar. Yalnızca mevcut Bağdat milletvekili Ala Talabani, Sünni figürleri ve güçleri içeren Bağdat İttifakı’na katıldıktan sonra son seçimlerde Bağdat'tan bir sandalye kazanmayı başarabildi.

KDP'nin Kerbela adayı Heysem el-Meyyahi, “Iraklı seçmeni kuşatan ırkçılık ve partizanlık engelleri aşıldı. Kerbelalı Arap-Şii bir ismin Kürdistan Demokrat Partisi’nden aday gösterilmesi başlı başına büyük bir başarı. Kerbela halkının yüksek bir yüzdesi konuşmamızı dinlemeye hazır. Irak sokağı değişim arıyor” dedi.

Siyaset bilimi alanında yüksek bir dereceye sahip ve ABD vatandaşlığına sahip genç bir adam olan el-Meyyahi, basın açıklamalarında “Güney Irak, oy kullanma konusunda büyük bir isteksizlik yaşıyor. Ancak adayın yetenekleri seçmenin kararını tersine çevirmeye ve onları sandığa getirmeye katkıda bulunacaktır. Bir aday olarak, kendimin ve aday gösterildiğim partinin parlak bir resmini çizmek için popüler ve sosyal etkinlikler vesilesiyle seçmenlerle iletişim kurmaya dayalı bir programım var. Kerbela'da kazanmak konusunda ciddiyim. Seçimleri kazandıktan sonra Kerbela halkına Kürdistan Demokrat Partisi'nin gerçeklerini ve Erbil'i bugünkü gelişmişlik, güvenlik ve istikrar düzeyine nasıl getirdiğini göstermek istiyorum. Yılda 40 milyon turist ağırlayan Kerbela’yı da aynı seviyeye getirebiliriz. Kerbela halkı buna hazır” dedi.

Erbil merkezli Rudaw Haber Ağı, üç Arap kabilesi olan, Âl-i Şebl, el-Fadul ve Âl-i Mutir aşiretlerinin KDP Kerbela adayı Heysem el-Meyyahi’ye destek verdiğini belirtti. Rudaw Haber Ağı, bazı aşiretlerin temsilcilerinin şöyle dediğini aktardı: “Arap partilerinin geçmişteki vaatleri meyve vermedi. Artık yorulduk. Bu sefer seni (el-Meyyahi) denemeye karar verdik”.

Âl-i Şebl aşiretinin lideri Adnan el-Hamud, “Biz ve aşiretlerimiz Kürdistan Demokrat Partisi'ni ve onun adayını destekliyoruz. Irak'ı seven ve mezhepçiliğe inanmayan kimseleri seviyoruz. El-Meyyahi’de vatansaver bir ruha şahit olduk” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya