Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye rejimi güçlerinin Dera'nın kuzeyindeki büyük kent girişine suikastlar eşlik ediyor

Suriye rejimi güçlerinin Dera'nın kuzeyindeki büyük kent girişine suikastlar eşlik ediyor

Rus askeri polisinin gözetiminde silahlar teslim edilmeye başladı
Cuma, 8 Ekim, 2021 - 10:00
Suriye rejimi güçleri Dera'nın kuzeyindeki Casem kentine girdiler (Daraa 24)

Rus askeri polisi ve Suriye rejiminin Dera’daki Güvenlik Komitesi, Dera’nın kuzey kırsalındaki en büyük kenti olan Sanameyn’de ve ona bağlı beldelerde yeni uzlaşı anlaşmasını uygulamaya başladı. Ancak bu yeni gelişmelere, Suriye'nin güneyindeki suikastlar eşlik etti.

Rejim güçleri, din eğitimi verilen bir medresede bölge sakinleriyle uzlaşıya varmak ve silahların teslim edilmesi için bir merkez kurdu. Güvenlik Komitesi, şehrin ileri gelenlerine, aranan kişilerin ve ellerindeki silahları teslim etmeleri istenenlerin bir listesini sundu. Yerel kaynaklara göre 2018 ve 2020 yıllarında uzlaşı anlaşmasına katılanlar da bu listelere dahildi. Kaynaklar, uzlaşı sürecinin önümüzdeki cumartesiye kadar devam edeceğini ve bazı bölgelerde de arama yapılacağını belirttiler.

Dera ilinin en güvenli bölgelerinden biri olan Sanameyn kenti, muhalifler tarafından hiçbir zaman tamamen kontrol altına alınmadı. Muhalif gruplar kentin sadece bir kısmını kontrol ettiler. Sanameyn ayrıca 2018 yılın Temmuz ayında Dera’da yapılan uzlaşı anlaşmasından sonra askeri gerilime tanık olan ilk bölgeydi. Suriye rejimi güçleri, 2020 yılının Mart ayında muhalif gruplardan Velid ez-Zehra'nın konuşlandığı batı kesime yoğun bombardımanlar düzenledi. Bu bombardımanlar, çok sayıda ölüme ve yalanmaya yol açarken muhaliflerin bir bölümün Suriye'nin kuzeyine göç etmelerine, bir bölümünün ise ancak uzlaşıyı kabul ederek kentte kalmalarına neden oldu.

Sanameyn’de Askeri Güvenlik Teşkilatı, Halk Komiteleri ve Ulusal Savunma Kuvvetleri’ne bağlı yerel silahlı gruplar bulunuyor. Ancak kent, bir güvensizlik ve kaos ortamına tanık oluyor. Son olarak iki gün önce hem Suriye rejimi destekçisi hem de muhalif taraftan bazı kişilere suikastlar düzenlendi. Sanameyn’ de 4 genç kimliği belirsiz kişilerce hedef alındı. Gençlerden biri öldü, diğerleri ise yaralı kurtuldu.

Öte yandan Casem kentinden yerel bir kaynak, dün Dera'nın kuzeyindeki Casem ve Enhal kentlerinde yeni uzlaşı anlaşmasının uygulanması çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Suriye rejim güçleri, dün,  Rus askeri polisi eşliğinde kente girdi. Casem kenti ve çevresindeki çiftliklerde arama yapıldı. Bölge sakinlerinin yakın zamanda kabul ettiği yeni uzlaşı anlaşmasının ikinci aşaması çerçevesinde çok sayıda rejim gücü unsuru kentin sokaklarına konuşlandırıldı. Geçtiğimiz günlerde trafiğe kapatılan kent yollarının, yeni uzlaşı anlaşmasının uygulanmaya başlamasıyla yeniden açılması, yakın zamanda kent içinde ve çevresinde konuşlandırılan askeri güçlerin geri çekilmesi ve ardından devlet kurumlarının ve hizmetlerinin kentte yeniden faaliyete geçmesi bekleniyor.

Enhal kentinde ise dün de kent sakinleri silahlarını teslim etmeye devam ederken, kent sakinlerinin bir kısmıyla ve çevredeki bedevi topluluklarıyla Rus askeri polisinin eşliğinde uzlaşıya varıldı. Buna göre rejim güçleri, bazı bölgeleri kontrol etmek üzere Cumartesi günü kentte konuşlandırılacak.

Dera’da geçtiğimiz hafta boyunca, sonuncusu Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece ilin batı kırsalındaki Tafas şehrinde Adil er-Rifai adlı genç bir adamın hedef alındığı olay olmak üzere 8 cinayet ve suikast gerçekleşti.  Dera’dan yerel haberleri aktaran Daraa 24 adlı haber sitesine göre suikastlar ve cinayetler kimliği belirsiz silahlı kişilerce gerçekleştirildi. Suikasta kurban giden Rifai, Dera’nın batı kırsalındaki Neva kenti sakinlerindendi. Daha önce yerel muhalif gruplarda yer alan Rifai 2018 yılındaki uzlaşı anlaşmasından yararlanmıştı. Neva'daki Askeri Güvenlik Teşkilatı'na bağlı yerel bir grup kurduktan sonra birkaç ay önce Tafas kentine yerleşti. Adı Neva'daki uzlaşı anlaşması çerçevesindeki arananlar listesindeydi, ancak kendisiyle uzlaşı sağlanamadı.

Öte yandan Çarşamba akşamı, Dera'nın İzraa köyündeki İç Güvenlik Güçleri’nden iki subay, vardiyalarının bitiminden sonra Dera-Şam uluslararası karayolu üzerindeki İmam Gazzali Külliyesi yakınlarında öldürüldü. Kimliği belirsiz silahlı kişilerce doğrudan kafalarından hedef alındılan iki subayın cenazeleri, Dera’daki Ulusal Hastane’ye kaldırıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya