Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Filistin Yönetimi Mısır ile deniz sınırını çizmeye devam ediyor

Filistin Yönetimi Mısır ile deniz sınırını çizmeye devam ediyor

Mısır-Filistin Projeside İsrail tarafıyla da koordinasyona ihtiyaç var
Cuma, 8 Ekim, 2021 - 10:30
Mısır Doğalgaz Şirketi (EGAS) ile Filistin Otoritesi arasında Şubat ayında Gazze’deki doğal gaz sahasına ilişkin anlaşma yapılmıştı (Wafa)

Filistinli bir yetkili, Filistin Yönetimi’nin Mısır ile karasuları sınırlarının belirlenmesi yönünde görüşmelerde bulunduğunu doğruladı.

Filistin Yatırım Fonu Yönetim Kurulu Başkanı Muhammed Mustafa, Mısır'ın Filistin’in iki taraf arasındaki karasuları sınırlarının çizilmesine ilişkin talebine yanıt vermesi üzerine iki tarafın heyetleri arasında çeşitli görüşmeler yapıldığını belirtti. Su sınırlarının planlanması yönünde görüşmelerin devam ettiğini belirten Mustafa, “Gazze kıyılarındaki gaz sahası projesinde bazı ilerlemeler kaydedilmiş; geliştirilmesinde Filistin Yönetimi’ne yardımcı olunması yönünde Şubat ayında Mısır Doğalgaz Şirketi (EGAS) ile mutabakat zaptı imzalanmıştı” ifadelerini kullandı. Mısırlı şirketin projenin geliştirilmesine nasıl katılacağı konusunda yıl sonu öncesinde bir anlaşmaya varılacağını umudunu dile getiren Mustafa, “Proje son derece önemli olduğu için bu yöndeki çabalar sürüyor” vurgusunda bulundu.

Filistinliler, bu önemli projeyi kağıt üzerinde bırakan İsrail'in yıllar süren reddi ardından gelen Mısır müdahalesinin Gazze Şeridi gaz sahasının mümkün olan en kısa sürede geliştirilmesine izin vereceğini umuyor.

Filistin Yatırım Fonu Yönetim Kurulu Başkanı, Filistin karasuları kapsamındaki 36 kilometre dahilinden doğalgaz çıkarmanın, bölgeyi askeri bölge olarak gören İsrail tarafıyla koordinasyon gerektirdiğini itiraf etti. Çeşitli taraflarla Filistin'in başta Gazze kıyıları olmak üzere Akdeniz'deki su hakkını teyit eden müzakerelerin yapıldığını belirten Mustafa, Filistin Otoritesi’nin, su sınırları dahil olmak üzere Filistin sınırlarına ilişkin görüş ve planları Birleşmiş Milletler'e (BM) emanet ettiğine de dikkat çekti.

Geçtiğimiz Şubat ayında Filistin Yatırım Fonu, Gazze’deki doğal gaz sahası için gerekli altyapıyı geliştirme yönünde Mısır ile bir anlaşma imzalamıştı. Anlaşma; Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Petrol ve Madeni Kaynaklar Bakanı Tarık el-Molla’nın katımlarıyla Mısır tarafından EGAS Başkanı Mecdi Celal, Filistin tarafından ise Muhammed Mustafa arasında imzalanmıştı. EGAS'ın, denizden gaz çıkarılarak Filistin topraklarına taşınmasını sağlayacak bir anlaşma geliştirmek için Filistin Otoritesi ile birlikte çalışacağı öngörülüyor.

İngiliz şirketi British Gas ve ortakları (Müteahhitler Birliği CCC), Gazze’nin batısına 36 kilometre mesafede yer alan Gazze Marine doğal gaz sahasını 2000 yılında keşfetti. Aynı yılın ilerleyen aylarında şirket, burada ‘Gazze Marine 1’ ve ‘Gazze Marine 2’ olmak üzere iki kuyu açmayı başardı. Mevcut tüketim oranlarına göre mevcut gaz miktarının 1,4 trilyon fit küp olduğu tahmin ediliyor, bu da Gazze Şeridi ve Batı Şeria için 15 yıl yeterli bir miktar.

“Gazze Şeridi'nde bir sahanın varlığı, projeye geri dönüşün bir kısmını gerek elektrik tedariği gerek sanayide Gazze'deki kalkınma hedeflerine hizmet eder hale getirecek” ifadelerini kullanan Filistin Yatırım Fonu Yönetim Kurulu Başkanı, Filistin'in yedi ülkeyi (Yunanistan, Kıbrıs, İtalya, İsrail, Ürdün ve Mısır) içeren, BM, Dünya Bankası ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteklediği Doğu Akdeniz Gaz Forumu'nun tam üyesi olduğuna dikkat çekti. Forumun, Filistin dahil olmak üzere bölgedeki tüm ülkelerin uluslararası yasalara uygun olarak karasuları haklarını tanıdığını da ekledi.

“Siyasi koşullar izin verdiği taktirde bir sonraki aşamada İsrail'den iki taraf arasındaki sınırları çizmesini isteyeceğiz” açıklamalarında bulunan Mustafa, Filistin tarafının gaz çıkarma ve ihracatı için gerekli altyapıyı kullanma ve geliştirme hakkını vurguladı. Filistin Yönetimi’nin Doğu Akdeniz Gaz Forumu'ndaki ülkeler yardımıyla İsrail tarafını bu yolu kolaylaştırmaya ikna etmeye çalıştığını, bu gerçekleştiği taktirde Mısır ile ortaklığın bu çabada ek bir unsur olacağını da ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya