Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İspanya, ailesiyle yaşamak istemeyen gençlere ayda 250 euro kira yardımı yapacak

İspanya, ailesiyle yaşamak istemeyen gençlere ayda 250 euro kira yardımı yapacak

Cuma, 8 Ekim, 2021 - 16:15
Bir adam ‘Mevcut evler’ yazan bir afişin önünden geçiyor (Reuters)

İspanya, ailelerinin yanından ayrılmak isteyen 18-35 yaş arasındaki gençlere ayda 250 euro’luk kira yardımı yapmaya hazırlanıyor.

CNN’in haberine göre, İspanya Cumhurbaşkanı Pedro Sanchez, hükümetin 2022 bütçesinin bir parçası olarak gençler için kira yardımı planladıklarını açıkladı.

Meclis onay verirse, düşük gelirli aileler ve yılda 23 bin 725’den daha az kazanan 18-35 yaş arasındaki kişilere 250 euro’luk maddi destek sağlanacak.

Sanchez konuya ilişkin açıklamasında, “Adil bir ekonomik toparlanmadan bahsediyoruz ve bu, özellikle gençlerimiz gibi en fazla risk altında olanların konut bulmasını kolaylaştırmak anlamına geliyor” dedi.

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre, İspanya’nın başkenti Madrid’de tek yatak odalı bir dairenin kirası ayda yaklaşık bin euro’ya mal oluyor.

Aynı veriler, geçen yıl İspanya’daki çocuksuz bekar bir kişinin gelirinin yılda yaklaşık 21 bin Euro olduğunu ve bunun Avrupa Birliği (AB) ortalaması olan 24 bin euro’nun biraz altında kaldığını gösterdi.


Editörün Seçimi

Multimedya