Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, İngiltere ve Norveç, Sudan’ın doğusunda ablukaya son verilmesi çağrısında bulundu

ABD, İngiltere ve Norveç, Sudan’ın doğusunda ablukaya son verilmesi çağrısında bulundu

Cuma, 8 Ekim, 2021 - 17:15
Sudanlılar Port Sudan girişinde protesto yürüyüşü sırasında (AFP-Arşiv)

ABD, İngiltere ve Norveç, Sudan’ın doğusundaki liman ve ulaşım altyapısına yönelik ablukaya son verilmesi çağrısında bulundu.

Reuters’a göre, Troyka ülkeleri ABD, İngiltere ve Norveç tarafından bugün yapılan ortak açıklamada, “Sudan’ın doğusundaki siyasi liderler, ülke ekonomisine zarar vermekten başka bir işe yaramayacak eylemlerde bulunmak yerine, hükümetlerinin sorunları somut siyasi diyalog yoluyla çözme teklifini kabul etmeli” denildi.

Sudan’ın doğusundaki en büyük etnik grup olan Beja üyeleri, ülkeyi yöneten geçici hükümetin feshedilmesini talep ederek, bölgenin siyasi güç eksikliği ve kötü ekonomik koşullarını protesto etmek için son haftalarda yolları kapattı ve limanları kapatmaya zorladı.

Protestocular, altın zengini olmasına rağmen yoksul kalan bölgede daha fazla siyasi varlık, daha iyi sosyal hizmetler ve daha elverişli ekonomik koşullar istiyor.


Editörün Seçimi

Multimedya