Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak Başbakanı Kazimi: Seçim güvenliği sürecini şahsen ben denetleyeceğim

Irak Başbakanı Kazimi: Seçim güvenliği sürecini şahsen ben denetleyeceğim

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 09:30
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi (Reuters)

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazimi dün (Cuma) akşam yaptığı açıklamada, Irak’ın ‘kimsenin kendi arazisi veya bahçesi’ olmadığını söyledi. Başbakan televizyonda yayınlanan konuşmasında, “Genel seçimlerin başlamasına saatler kaldı. Pazar günü seçim güvenliği sürecini şahsen ben denetleyeceğim” ifadelerini kullandı.

Alman haber ajansı DPA’nın aktardığına göre, Irak Başbakanı Kazimi “İstenen siyasi değişimin özünü oluşturan erken seçimlere birkaç adım kaldı. Kendimi ve hükümet ekibimi erken seçimlere karşı olan taraf olmaktan uzak tuttum” dedi.

Kazimi sözlerini şu ifadelerle sürdürdü:

“Hükümeti kurma görevini aldığımızda, ekonomik göstergeler büyük bir açık olduğunu gösteriyordu. Bir yıl boyunca yapılan ekonomik reformların ardından, devlet rezervine 12 milyar dolar ekledik. Doğalgaz projeleri ve Faw limanını inşa ettik, elektrik enerjisi üretim kapasitesini artırdık, komşu ülkelerle bu alanda ortak projeler yaptık ve yolsuzlukla mücadele ettik.”


Ekim gösterilerinin (1 Ekim 2019’a atıf) yerinde bir protestoyu ve gerçek bir reform arzusunu temsil ettiğini vurgulayan Başbakan, güvenlik güçlerine her türlü desteği verdiklerini ve tüm koşullara rağmen halkın 2003’ten bu yana ilk kez daha güvenli bir seçim süreci yaşayacağını belirtti.

Kazimi “Yaklaşan seçimlere geniş bir katılım olmasını umuyoruz. Parlamento seçimlerinde kapsamlı bir reformun yapılması ve en uygun olanın seçilmesi için kaçırılmaması gereken tarihi bir fırsatla karşı karşıyayız. Yolsuzluğa son vermek ve geleceği inşa etmekten birkaç adım ötedeyiz. Gerekli geçiş için oylarınızı boşa gitmesine izin vermeyin” dedi.  


Irak Başbakanı, parlamento seçimleri oylama sürecinin, halkın genel olarak seçimlere geniş katılımı, ulusal görevini yerine getirmesi ve reform yolunda başarılı bir ilk adım olduğunu vurguladı. Başbakan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Güvenlik güçlerinde ve askeri kuvvetlerdeki kahramanlarımız, özel oylamada, bağlılık, düzen ve sorumlulukla oylarını kullanmayı tamamladılar” ifadelerini kullandı.

Bugün erken saatlerde, parlamento seçimleri için elektronik oylama sürecinin durdurulmasının ardından seçim merkezleri kapılarını kapattı. Parlamento seçimlerindeki özel oylama sürecine ordu, polis, güvenlik hizmetleri, sığınmacılar ve cezaevlerindeki mahkumlardan yaklaşık bir milyon 196 bin 453 kişi katıldı. 

Iraklıların geri kalanı ise, iki yıl önce gerçekleştirdikleri geniş çaplı halk ayaklanmasının sonucu olarak yarın (Pazar) parlamento seçimlerinde oy kullanmak için sandık başına gidecek. Eylemler, şiddetli baskı ve koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle daha sonra azalmış olsa da zirveye ulaştığı dönemde on binlerce insan yolsuzluğu, ekonomik gerilemeyi ve kamu hizmetlerinin kötüleşmesini protesto etmek için sokaklara akın etmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya