Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta ‘özel oylamaya’ katılımın yüzde 69 olduğu açıklandı

Irak’ta ‘özel oylamaya’ katılımın yüzde 69 olduğu açıklandı

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 11:30
Parlamento seçimlerinde özel oylamanın sona ermesinin ardından Erbil'de oylar sayılmaya başlandı (AFP)

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada özel oylamaya katılımın yüzde 69'a ulaştığını duyurdu.

Irak devlet televizyonunun aktardığına göre, Irak'taki Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Ordu, polis, güvenlik güçleri, yerinden edilenler ve ıslah dairelerindeki tutuklular için yapılan özel oylamaya katılım oranı yüzde 69 oldu. Seçmen sayısı 821 bini aştı ve Babil yüzde 80 ile en yüksek katılım oranını kaydetti.”

Süleymaniye yüzde 78 ile ikinci, Maysan yüzde 76 ile üçüncü oldu. En düşük katılım oranı ise yüzde 59 ile Anbar’da kaydedildi.

Ordu, polis, güvenlik güçleri, yerlerinden edilmiş kişiler ve ıslah dairelerindeki tutuklular dün parlamento seçimleri için özel oy kullandı. Özel oy kullananların sayısı 1 milyon 196 bin 453 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Cuma akşamı yaptığı açıklamada, parlamento seçimleri için medya yasaklarının Pazar günkü halk oylamasının başlamasına 24 saat kala yani Cumartesi (bugün) yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Irak Yüksek Seçim Güvenlik Komitesi Başkanı Korgeneral Abdulemir eş-Şammari, tüm adayları seçim ve medya yasaklarına tam olarak uymaya çağırdı. Şammari, “Güvenlik güçleri, herhangi bir güvenlik ihlaliyle karşı karşıya kalma durumlarında izleyecekleri prosedür ve valiliklerdeki tüm güvenlik komitelerinin bu prosedürün uygulanması konusundaki taahhütleri hakkında bilgilendirildi” diye konuştu.

Seçim ve medya yasakları, Irak seçim yasasına ve Irak'taki Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu'nun talimatlarına göre, parlamento seçimleri için doğrudan oylamanın başlamasından 24 saat önce yürürlüğe giriyor. Dolayısıyla oylamanın başlamasından 24 saat önce, tüm siyasi blokların adaylarının ve bağımsızların seçim propagandası için herhangi bir etkinlik, konferans veya miting düzenlemesi yasaktır.


Editörün Seçimi

Multimedya