Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, Deniz Meltemleri tatbikatlarında füze atışı gerçekleştirdi

Suudi Arabistan, Deniz Meltemleri tatbikatlarında füze atışı gerçekleştirdi

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 09:00
Pakistan’daki Deniz Meltemleri askeri tatbikatlarındaki atış operasyonlarından (Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı)

Suudi Arabistan Kraliyet Donanması ve Hava Kuvvetleri Donanma Komutanı Koramiral Fahd el-Gufeyli, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Muhammed Amjad Khan Niazi ve Suudi Arabistan’ın İslamabad Büyükelçisi Nevvaf el Maliki’nin yanı sıra Suudi Arabistan Silahlı Kuvvetleri’nden bir dizi üst subayın katılımıyla Pakistan’daki Deniz Meltemleri tatbikatının operasyon alanlarındaki deniz hedeflerine füze atışı gerçekleştirdi.

Gufeyli açıklamasında, Suudi Arabistan ve Pakistan donanması arasındaki Deniz Meltemleri tatbikatının yeni olmadığını ve 13. sünün gerçekleştiğini belirterek, Pakistan güçleriyle yapılan tatbikatların, hazırlık durumu, deneyim alışverişi ve deniz güvenliğini artırmaya yönelik devam ettiğini söyledi.

Donanma Komutanı,  mühimmat atışı sebebiyle Hava Kuvvetleri’nin de tatbikata katılımının, Suudi Arabistan Krallığı’nın hayati çıkarlarını korumak için gerekli olduğuna atıfta bulunarak, tatbikatların herhangi bir alana ulaşma ve hazırlanmada deniz stratejisini desteklemek ve geliştirmek için önemli olduğunu aktardı.

Deniz Meltemleri 13 tatbikatının komutanı Tuğamiral Sacir el- Anezi, tatbikata katılan gemilerin orta ve uzun menzille füze ateşlemesini profesyonelce gerçekleştiğini belirterek, hedeflerin yok edildiğini ve Suudi Arabisan Kraliyet Kuvvetleri’nin de tatbikata katıldığını vurguladı. Tüm atışların başarıyla gerçekleştiğine dikkati çeken Anezi, tatbikatların Donanma ve Hava Kuvvetleri tarafından profesyonelce yapıldığını kaydetti.

Suudi Arabistan Hava Kuvvetleri, Arap Denizi'ndeki harekât sahasında donanma kuvvetleri birimlerini desteklemek için uzun mesafeler uçmalarını sağlayan hava sistemleriyle üslerinden uzak bir operasyon bölgesinde atış gerçekleştiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya