Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’ta yerinden edilenler ‘özel oylama’ kapsamında oy kullandı

Irak’ta yerinden edilenler ‘özel oylama’ kapsamında oy kullandı

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 09:00
Duhok’ta yerinden edilmiş Ezidilerin kaldığı Şarya Kampı’nda bir sandık merkezi (Reuters)

2014 yılında DEAŞ’ın Sünni çoğunluklu yaklaşık dört batı vilayetini işgal etmesinin ardından bazı Iraklılar canlarını kurtarmak için çeşitli bölgelere kaçmak zorunda kalmıştı. Bu kapsamda dün söz konusu yerinden edilen kişiler ve en az 1 milyon üyeye sahip güvenlik güçleri özel oylamaya katıldı.

DEAŞ'ın işgali, milyonlarca insanın bu bölgelerden Kürdistan bölgesine veya Irak'taki diğer illerde yer alan kamplara göç etmesine neden olmuştu. Yerinden edilen çoğu aile ikamet ettikleri bölgelere geri dönse de diğerlerinin geri dönüşünü engelleyen güvenlik veya toplumsal açıdan birçok sorun mevcut.

Kürdistan bölgesindeki yerinden edilmiş kişilerin kaldığı kamplardaki 31 sandıkta oylamada yüksek katılım oranı kaydedildi. Duhok'ta Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu tarafından yapılan açıklamaya göre, bu sandıklardan 21'i 16 kamp dahilinde, 10'u ise kamp dışında yaşayan yerinden edilmişlere tahsis edildi. Yerinden edilmişlerin kaldığı 16 kampın bulunduğu Duhok'ta, 70 bin seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu belirtildi.

Özel oylama sürecinin başlaması ile birlikte Şeyhan Kampı’ndaki bir oy verme merkezini ziyaret eden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Irak Özel Temsilcisi Jeanine Plasschaert, kamptan gazetecilere verdiği demeçte, “BM, Irak'ta öncekilerden farklı bir seçim gerçekleştirmek istiyor” dedi. Seçimler sona erene dek bu konuda yorum yapmayı reddeden Plasschaert, aynı zamanda seçim merkezlerini yalnızca seçim sürecini izlemek için ziyaret ettiğini de belirtti.

Seçim Komisyonu Sözcüsü Nebras Ebu Sevde ise “Konuşlu komisyon ekipleri tüm merkezleri denetleyecek, herhangi bir ihlalin kaydedilmesi durumunda caydırıcı yasal tedbirler alacak. Sandıklarda parti sloganları atmak, seçimlerin şeffaflığına dair açık bir ihlaldir” açıklamalarında bulundu. Kampların dışındaki yerinden edilenlerin ‘özel oylamaya dahil edilmediğine’ dikkati çeken Ebu Sevde, oy kullanma hakkı olan tüm yerinden edilmiş kişilere seçim kartlarının verildiğini, sayılarının en az 120 bin olduğunu duyurdu.

Aynı zamanda “Şuan seçim süreciyle ilgili ihlalleri araştırmak için çalışan izleme komiteleri, özel oylamanın hemen ardından açıklanacak olan raporları bekliyor” dedi.  


Editörün Seçimi

Multimedya