Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

ABD, Avustralya'ya 12 saldırı helikopterinin satılmasını onaylıyor

ABD, Avustralya'ya 12 saldırı helikopterinin satılmasını onaylıyor

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 14:00
MH-60 Seahawk helikopterinin hazırlığını yapan ABD’li askerler (Reuters)

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın dün (Cuma) yaptığı açıklamaya göre, ABD hükümeti, Avustralya’ya 12 saldırı helikopteri ve bir elektronik harp uçağının 1 milyar dolarlık bir fiyatla satılmasını onayladı.

Fransız haber ajansı AFP’nin aktardığına göre, Çin’e karşı koymak için yakın zamanda ABD ve İngiltere ile AUKUS stratejik savunma ittifakını imzalayan Avustralya, ABD’den değeri 985 milyon dolara varan, 12 adet MH-60R Seahawk helikopteri ve ek teçhizatını satın almak istemişti.

Dışişleri Bakanlığı’na göre, Başkan Joe Biden yönetiminin Kongre’ye söz konusu satış için adım atılması kararını bildirdi.

MH-60R Seahawk helikopterleri çeşitli görevlerde kullanılabiliyor. Gemilere veya denizaltılara karşı operasyonlar için bir gemide konuşlandırılabilirken, kurtarma, yakıt ikmali veya nakliye operasyonlarında da kullanılabiliyor.

Dışişleri Bakanlığının belirttiğine göre, Avustralya ayrıca bir Boeing EA-18G Growler elektronik harp uçağı satın almak istedi, bu talep ABD tarafından da kabul edildi.

Bakanlık, Avustralya’nın Batı Pasifik’te ABD’nin en önemli müttefiklerinden biri olduğunu belirtti.

Açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Bu siyasi ve ekonomik gücün stratejik konumu, bölgede barış ve ekonomik istikrarın sağlanmasına büyük bir katkıda bulunuyor. Müttefikimizin kendisini savunması için, güçlü ve hazır savunma imkanı geliştirmesine yardımcı olmak, ABD ulusal çıkarları için hayati önem taşıyor.”

Avustralya’nın halihazırda 24 Seahawk helikopteri ve yaklaşık 10 Growler uçağı bulunuyor.

Avusturalya, Fransa ile konvansiyonel denizaltılara yönelik büyük bir sözleşmeyi iptal etmesinin ardından, ABD ve İngiltere ile geçen ay üç taraflı bir olarak imzaladığı AUKUS anlaşması, Avustralya’nın ABD’den nükleer enerji ile çalışan denizaltıları satın almasını da sağlıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya