Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Gökten demir yağan gezegenin düşünüldüğünden de sıcak olduğu keşfedildi

Gökten demir yağan gezegenin düşünüldüğünden de sıcak olduğu keşfedildi

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 16:15
Yüksek sıcaklıklar yüzünden demirin görselde resmedildiği üzere eriyerek yoğunlaştığı gezegen 2013'te keşfedilmişti (Avrupa Güney Gözlemevi)

Bilim insanları, erişimiş demirden yağmurların yağdığı son derece sıcak ötegezegenin, daha önce tahmin edildiğinden bile sıcak olduğunu tespit etti.

Dünya’dan 640 ışık yılı uzakta bulunan WASP-76b isimli bu gezegen, Jüpiter büyüklüğündeki ultra sıcak gezegenler sınıfında yer alıyor. Gezegen o kadar sıcak ki yüzeydeki metaller eriyor ve yağmura dönüşmek üzere gökyüzünde yoğunlaşıyor.

WASP-76b, yıldızına yakınlığı nedeniyle onun etrafındaki dönüşünü yaklaşık 2 Dünya gününde tamamlıyor ve Dünya'nın Güneş’ten aldığı radyasyonun binlerce katını emiyor.

New York’taki Cornell Üniversitesi’nden bilim insanlarının liderliğinde yapılan yeni bir araştırmada ise gezegenin atmosferinde sodyum ve iyonize kalsiyum sinyalleri tespit edildi.

Hawaii'deki İkizler Kuzey Teleskobu'ndan yapılan gözlemlere dayanan bu veriler, gezegenin düşünüldüğünden daha da sıcak olduğu anlamına geliyor

28 Eylül'de Astrophysical Journal Letters isimli hakemli bilimsel dergide yayımlanan araştırma, bu hafta Amerikan Astronomi Topluluğu Gezegen Bilimleri Bölümü'nün yıllık toplantısında sunuldu.

Araştırmanın ortak yazarı Ray Jayawardhana, "Günümüzün teleskopları ve araçlarıyla, yüzlerce ışık yılı uzaktaki yıldızların yörüngesinde dönen gezegenlerin atmosferlerine dair çok şey öğrenebiliyor olmamız dikkat çekici" diye konuştu:

"Demir yağmuru yağdıracak kadar sıcak olanlardan daha ılıman olanlara, Jüpiter'den daha ağır olanlardan Dünya'dan çok da büyük olmayan diğerlerine, yabancı gezegenlerin çeşitliliğine dair eksiksiz bir resim sunacağız."

Tıpkı Ay’ın tek bir yüzünün Dünya’ya bakması gibi bu gezegenin de hep aynı yüzü yıldıza bakıyor. Yeni bulgulara göre gezegenin bu yüzünde sıcaklıklar 2 bin 426 santigrat dereceyi aşıyor.

Araştırmayı yöneten gökbilimci Jake Turner, bulguların önemini şöyle açıklıyor:

"Bizim ve diğer araştırmacıların çalışmaları, Güneş Sistemi’nin ötesindeki karasal dünyaların atmosferlerini keşfetmenin yolunu açıyor."
Independent Türkçe, CNET, CNN International


Editörün Seçimi

Multimedya