Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde görevli 3 çalışanını hırsızlıkla suçladı

Rusya, ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nde görevli 3 çalışanını hırsızlıkla suçladı

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 16:30
Moskova’daki ABD Büyükelçiliğinin önünden geçen arabalar (AFP)

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü, Rusya’nın ABD’nin Moskova Büyükelçiliği’nden, bir Rus vatandaşın eşyasını çaldıklarından şüphelenilen üç çalışanın diplomatik dokunulmazlığının kaldırılmasını talep ettiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasından alıntı yapan Rus Interfax haber ajansı, ABD’nin söz konusu 3 çalışanın diplomatik dokunulmazlıklarını kaldırmayı reddetmesinin, çalışanların Rusya’yı derhal terk etmesini gerektireceğini aktardı.  

Interfax’ın aktardığına göre, Rusya emniyet güçlerinden bir kaynak, Moskova’daki büyükelçilikte çalışan üç ABD’linin 18 Eylül tarihinde alkollüyken bir Rus vatandaşının çantasını çaldığını belirtti.

ABD büyükelçiliğinden henüz bu konuda bir açıklama yapılmadı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı bu haftanın başlarında, ABD Kongresi’nde 300 Rus diplomatın ülkeden sınır dışı edilmesine yönelik bir önerinin uygulamaya geçirilmesi halinde, bu durumun Rusya’daki ABD’ye ait diplomatik merkezinin kapatılmasına yol açabileceğini söylemişti.

ABD Senato’sundaki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler Salı günü, ABD Başkanı Joe Biden’a, Moskova’nın daha fazla ABD’liye vize vermemesi durumunda Rus diplomatların sınır dışı edilmesi çağrısında bulunmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya