Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan, yakıt krizi nedeniyle tamamen karanlığa büründü

Lübnan, yakıt krizi nedeniyle tamamen karanlığa büründü

Cumartesi, 9 Ekim, 2021 - 17:00
Karpowership bu ayın başında Lübnan'a elektrik tedarikini durduracağını duyurdu (AP)

Lübnanlı resmi bir kaynak bugün (Cumartesi) Reuters’a verdiği demeçte, ülkenin en büyük iki elektrik santralinin yakıt eksikliği nedeniyle hizmet dışı kalmasından sonra ülkenin tamamen karanlığa büründüğünü söyledi. Kaynak, elektrik kesintisinin birkaç gün süreceğini belirtti.

Deir Ammar santralinin, dün yakıt yetersizliği nedeniyle hizmet dışı kalmasının ardından son termik santral Ez-Zahrani santrali de hizmet dışı kaldı.

Kaynak, Lübnan'ın ana elektrik üreticisi Electricité du Liban’ın iki istasyondan birini geçici olarak işletmek için ordunun akaryakıt stokunu kullanmaya çalıştığını, ancak bunun yakında olmayacağını ifade etti.

Lübnanlıların çoğu, arz sıkıntısına rağmen özel dizel jeneratörlere bağımlı.

Yakıt krizi, 2019'dan bu yana Lübnan ekonomisini sarsan mali çöküşü tetikliyor. Lübnan para birimi dolar karşısında yaklaşık yüzde 90 değer kaybetti ve nüfusun dörtte üçünden fazlası yoksulluğa sürüklendi.

Diğer yandan Türk şirketi Karpowership, bu ayın başlarında Lübnan'a elektrik tedarikini durduracağını duyurdu. DPA’nın aktardığına göre Karpowership, devlet elektrik şirketi Electricity of Lebanon (EDL) ile olan sözleşmesinin sona erdiğini belirtti.

Şirket sözcüsü şunları söyledi:

“1 Ekim itibariyle EDL ile olan sözleşmemiz sona erdi ve bu nedenle ülkedeki iki gemiyi geri çekme sürecine başlayacağız. Ülkedeki ciddi enerji krizinin tamamen farkındayız.”

Karpowership, 2013'ten bu yana Lübnan'a 370 megavat elektrik (Lübnan'ın arzının dörtte biri değerinde elektrik) sağladığını belirtti.

İç savaştan bu yana en kötü ekonomik krizini yaşayan Lübnan, ciddi yakıt sıkıntısıyla karşı karşıya. Bu durum sağlık ve diğer hayati sektörleri çöküşün eşiğine getiriyor.


Editörün Seçimi

Multimedya