Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Japonya'da suşiye çok benzeyen kan emici bir parazit yakalandı

Japonya'da suşiye çok benzeyen kan emici bir parazit yakalandı

Pazartesi, 11 Ekim, 2021 - 12:30
Yetkililer, "Bu yaratığı wasabi ve soya sosuyla tüketmek mümkün değil" diyor (Aquamarine Fukushima)

Japonya’daki bir akvaryumu son günlerde ziyaret edenler, tıpkı suşi gibi görünen bir deniz yaratığı karşısında şaşkına dönüyor.

Esrarengiz hayvan turuncu kabuğu, beyaz çizgileri ve beyaz karnıyla tüketiciler arasında epey popüler olan somon füme suşiye çok benziyor. Onu suşiden ayırt etmenin tek yolu, kara gözleri ve ince, yarı saydam bacakları.

Temmuz sonunda Aquamarine Fukushima'da sergilenmeye başlayan kabuklu hayvan, Japonya'nın en kuzeydeki adası Hokkaido'daki sahil kasabası Rausu yakınlarında balıkçılar tarafından bulundu.

Yaratığın 800 ila bin 200 metre derinlikte yakalandığı ve keşfedildiği anda karnının şiş göründüğü aktarıldı. Yetkililer yaratığın karnı düzleştiğinde acıkmış olacağını söylüyor.

VICE'a konuşan akvaryum yetkilisi Mai Hibino, bu ilginç hayvanın 40'tan fazla türü içeren Rocinela cinsine ait olduğunu söyledi.

Öte yandan görenlerin iştahını kabartan bu kabuklu canlı, aslında kan emici bir parazit. Zira doğada Rocinela cinsi, genellikle diğer deniz canlılarının sırtlarında veya iç organları arasında yaşam sürdürüyor.

Hibino bu cinsin çoğu üyesinin aslında donuk ve kahverengi göründüğünü ama bu özel canlının muhtemelen eski ev sahibinin rengini aldığını ifade etti.

Akvaryum yetkilisi, "Parazit olduğu için beslendiği balığın renginin aktarıldığını düşünüyoruz" diye konuştu.

Ancak hayvanın bu çiğ balık görünümünü elde etmek için tam olarak neyle beslendiğini bilmek mümkün değil.

Uzmanlar sadece üç santimetre uzunluğundaki kabuklunun kendinden daha büyük tüm deniz canlılarının üzerinde kolayca saklanabileceğini belirtiyor.

"Hayvanı ne kadar süre sergileyebileceğimizi ve hatta hayatta kalıp kalamayacağını bile bilmiyorduk" diyen Hibino, yaratığa minnettarlığını şöyle ifade ediyor:

"Ama o dayandı, bizim için hayatta kaldı."
Independent Türkçe, Livescience, VICE


Editörün Seçimi

Multimedya