ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA
TT

ABD Dışişleri Bakanlığı: NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz

Fotoğraf: AA
Fotoğraf: AA

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, "NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine başsağlığı diliyoruz" açıklamasını yaptı.
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basın brifinginde terör örgütü YPG/PKK tarafından Türkiye'ye yönelik saldırıları değerlendirdi.
Price, YPG/PKK'nın adını zikretmeden "NATO müttefikimiz Türkiye'ye sınır ötesinden yapılan saldırıları kınıyoruz. Suriye'de öldürülen iki Türk polisinin ailelerine de başsağlığı diliyoruz" ifadelerini kullandı.
ABD'li sözcü, "Ateşkes bölgelerine tüm tarafların riayet etmesi, Suriye'de istikrarın güçlendirilmesi ve siyasi çözüm için çalışılması önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.
Price, "Türkiye bizim önemli bir NATO müttefikimiz ve terörle mücadeleden Suriye'de çatışmanın sona erdirilmesine kadar birçok alanda ortak çıkarlarımız var. Suriye politikası konusunda Ankara ile yakın istişare halinde olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
Öte yandan Price, F-16'larla ilgili bir soru üzerine, savunma alanındaki satışlarla ilgili Kongreye bildirim yapılana kadar herhangi bir yorumda bulunmayacaklarını söyledi.Kolombiya'da Cumhurbaşkanı'nın oğlu, kara para soruşturması nedeniyle mahkemeye çıkacak

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro (AA)
Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro (AA)
TT

Kolombiya'da Cumhurbaşkanı'nın oğlu, kara para soruşturması nedeniyle mahkemeye çıkacak

Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro (AA)
Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro (AA)

Savcılıktan yapılan açıklamada, Petro'nun kara para aklama ve yasa dışı zenginleşme suçlamaları nedeniyle mahkemeye çıkarılacağı belirtilerek, "Başsavcılık, ilgili davaya ilişkin elindeki tüm delilleri hakimin huzuruna sunacak ve alınması düşünülen diğer hukuki önlemleri de vakitlice kamuoyuyla paylaşacak" ifadesine yer verildi.

Yerel basında çıkan haberde ise adaletle işbirliği yapması şartıyla 29 Temmuz'da mahkeme tarafından şartlı salıverilen Petro'nun vadettiği taahhüdü yerine getirmediği öne sürüldü.

Söz konusu soruşturma, mart ayında Nicolas Petro'nun eski eşi Daysuris del Carmen Vasquez'in iddiaları ardından başlatılmıştı.

Vasquez, eski kocası Nicolas Petro'nun uyuşturucu kaçakçılarından 150 bin dolardan fazla bağış aldığını iddia etmişti.

Ne olmuştu?

Kolombiya polisi, Nicolas Petro'nun geçen yılki başkanlık seçimi kampanyası sırasında ABD'de uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giymiş bir siyasetçiden aldığı iddia edilen fonlara yönelik "kara para aklama" soruşturması başlatmıştı.

Petro, Semana dergisine verdiği röportajda, seçim kampanyası parasından babası Cumhurbaşkanı Petro'nun haberinin olmadığını söylemişti.

Vasquez de aynı şekilde eski kocasının kampanya için para topladığından Cumhurbaşkanı Petro'nun haberi olmadığını vurgulamıştı.


Hindistan'da Müslümanlar 250'den fazla "nefret söylemi mitingi"nin hedefi oldu

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)
TT

Hindistan'da Müslümanlar 250'den fazla "nefret söylemi mitingi"nin hedefi oldu

(Arşiv-AA)
(Arşiv-AA)

"2023 Yarıyıl Raporu: Hindistan Müslüman Karşıtı Nefret Söylemi Mitingleri" başlığıyla pazar günü yayımlanan rapora göre, bu yılın ilk yarısında 17 eyalette Müslümanları hedef alan 250'den fazla nefret kışkırtıcılığı yapan miting düzenlendi.

Raporda, Müslümanları hedef alan tehlikeli komplo teorilerinin yayıldığı, şiddet, silahlanma ve sosyo-ekonomik boykot çağrılarının yapıldığı bu mitinglerin, milliyetçi Bharatiya Janata Partisi'nin (BJP) 2014'te iktidara gelmesiyle artma eğilimi gösterdiği, birçok hükümet üyesinin benzer söylemlerde bulunduğu ifade edildi.

Mitinglerin yüzde 80'inin BJP'nin yönetimde olduğu eyaletler ve birlik topraklarında yapıldığı aktarılan raporda, özellikle Maharashtra, Karnataka, Madhya Pradesh, Rajasthan ve Gujarat eyaletlerinin bu konuda başı çektiği kaydedildi.

Raporda, özellikle Hint Ram Navami festivalinin kutlandığı mart ayında nefret olaylarının arttığı, olaylarda 1 kişinin öldüğü, dükkanlar ve camilere saldırıldığına değinildi.

Narendra Modi'nin 2014'te Hindistan Başbakanı olmasının ardından, insan hakları kuruluşları azınlık gruplarına yönelik ihlallerde artış yaşandığını kaydetmişti.

ABD Uluslararası Dini Özgürlük Komisyonu, ülkeyi 2020'den bu yana dini özgürlüklere karşı sistematik, devamlı ve kötü ihlali nedeniyle "endişe kaynağı bir ülke" olarak niteliyor.


ABD, 10 yıl içerisinde nükleer füzyon tesisini kurmayı planlıyor

(AA)
(AA)
TT

ABD, 10 yıl içerisinde nükleer füzyon tesisini kurmayı planlıyor

(AA)
(AA)

ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) 67’inci Genel Kurul Toplantısı için bulunduğu Avusturya'nın başkenti Viyana'da, Assosicated Press'e (AP) röportaj verdi.

ABD hükümetinin temiz enerjiye geçiş sürecinde nükleer füzyon teknolojisinden yararlanmak istediğini dile getiren Granholm, 10 yıl içerisinde ülkede bir nükleer füzyon tesisi kurmayı istediklerini ifade etti.

Washington'ın ticari nükleer füzyon vizyonuna ulaşmanın ihtimal dahilinde olduğunu belirten Granholm, diğer yandan halihazırdaki nükleer fisyon (parçalanma) tesislerinde açığa çıkan radyoaktif atıkların depolanması konusunda hükümetin, ülke çapında geçici depolama alanlarına ev sahipliği yapmayı kabul edebilecek topluluklar belirleme çalışmaları başlattığını aktardı.

ABD Enerji Bakanı, Joe Biden yönetiminin ekim ayında 8 milyar dolarlık bir hidrojen merkezi programına dair detayları açıklayabileceğini dile getirerek, temiz hidrojenin kilosunu 10 yıl içerisinde 1 dolara düşürmeyi amaçladıklarını söyledi.

İngiltere'nin benzinli ve dizel otomobillerin satışına yönelik yasağı 2030'dan 2035'e erteleme kararı için "İngiltere'nin bu yaz yaşadığı sıcak dalgalarını düşünürsek, hızlanmamız gerektiği çok açık" ifadesini kullandı. Granholm, temiz enerjiye geçiş için herkesin mümkün olduğunca hızlı ilerlemesinden yana olduklarını kaydetti.

Nükleer füzyon

Hali hazırdaki nükleer reaktörler, nükleer fisyon denilen ve ağır bir elementin atomlarının parçalanarak hafif elementlere dönüştürülmesinde açığa çıkan enerjiyle çalışıyor.

Bilim insanları 1950’den bu yana, güneşte her an gerçekleşen, iki hafif elementin (hidrojen) kaynaşarak daha ağır bir elemente (helyum) dönüşmesi ve muazzam derece yüksek enerji açığa çıkarması şeklinde tanımlanan nükleer füzyon üzerinde çalışma yürütüyor.

Karbon salımı yapmadığı ve radyasyon açığa çıkarmadığı için sonsuz temiz enerji kaynağı olarak görülen nükleer füzyonun gerçekleşebilmesi için yüksek ısı, enerji ve yoğunluk ortamının oluşması gerekiyor.

Güneşin merkezinde, yüksek yer çekimi basıncı füzyonun 10 milyon santigrat derecede gerçekleşmesine imkan tanırken, dünyada basıncın düşüklüğü nedeniyle en az 100 milyon santigrat derecede füzyon mümkün olabiliyor.

ABD'nin California eyaletindeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarı'nda geçen aralık ayında bilim insanları, 2,05 megajul enerji vererek füzyon eşiğini aşmış ve 3,15 megajul füzyon enerjisi çıkışı sağlayarak, füzyon ateşlemesini başarmıştı.

 


Nijerya'da kolera salgınında ölenlerin sayısı 94'e çıktı

(AA)
(AA)
TT

Nijerya'da kolera salgınında ölenlerin sayısı 94'e çıktı

(AA)
(AA)

Nijerya Hastalık Kontrol Merkezinden (NCDC) yapılan açıklamada, ülkenin 23 eyaletinde son bir ayda 201 kolera vakasının kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, ocak ayından bu yana ülkede 2 bin 860 kolera vakasının görüldüğü, salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 94'e çıktığı belirtildi.

"Vibrio" bakterisinin neden olduğu, gıda ve su yoluyla bulaşan kolera, ishale sebep olup, vücutta su kaybına yol açıyor.

Hastalık tedavi edilmediği takdirde ölümcül olabiliyor.

Nijerya'da temiz su yetersizliği yanında tıbbi müdahalenin etkin yapılamaması da hastalık ve ölüm riskini artırıyor.

Ülkede sıtma, çocuk felci, tifo ve maymun çiçeği virüsü gibi salgın hastalıklara da sıklıkla rastlanıyor.


İran'da kaynağı belirlenemeyen şiddetli ses ile sarsıntı meydana geldi

(AA)
(AA)
TT

İran'da kaynağı belirlenemeyen şiddetli ses ile sarsıntı meydana geldi

(AA)
(AA)

İran'ın Loristan eyaletine bağlı Hürremabad kentinde kaynağı henüz belirlenemeyen şiddetli bir sesin eşlik ettiği güçlü bir sarsıntının meydana geldiği bildirildi.

İran devlet televizyonuna göre, Hürremabad kentinde güçlü sarsıntıyla birlikte şiddetli bir ses duyuldu.

Tahran Üniversitesi Jeofizik Enstitüsünün bölgede herhangi bir deprem kaydetmediği aktarıldı.

Loristan eyaleti Kriz Yönetimi Genel Müdürü Mehdi Pazuki, bölgede deprem veya patlama rapor edilmediğini, sarsıntı ve sesin kaynağının henüz tespit edilemediğini belirtti.

İranlı yetkili, patlama olasılığının uzak olmadığını, konuyla ilgili araştırmaların sürdüğünü ve kamuoyunu bilgilendireceklerini ifade etti.

Yarı resmi Tesnim Haber Ajansı ise şiddetli sarsıntı ve ses nedeniyle kentte bazı vatandaşların sokağa çıktığını duyurdu.

Ülkenin orta kesimlerindeki Hürremabad kenti, Devrim Muhafızları Ordusuna ait bir füze üssüne ev sahipliği yapıyor.


Azerbaycan'ın stratejik öneme sahip özerk bölgesi Nahçıvan hakkında bilinenler

Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki tek kara bağlantısı (AFP)
Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki tek kara bağlantısı (AFP)
TT

Azerbaycan'ın stratejik öneme sahip özerk bölgesi Nahçıvan hakkında bilinenler

Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki tek kara bağlantısı (AFP)
Dağlık Karabağ ile Ermenistan arasındaki tek kara bağlantısı (AFP)

Ermenistan, Türkiye ve İran arasında, dört yanı karayla çevrili özerk bir bölge olan Nahçıvan, 1923 yılından bu yana bağlı olduğu Azerbaycan’la coğrafi olarak hiçbir bağlantısı yok.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmek üzere Nahçıvan’ı ziyaret etti.

Bazı uzmanlar, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’daki Ermeni ayrılıkçılara yönelik başlattığı antiterör operasyonun yol açabileceği sonuçları değerlendirdi. İran sınırındaki Ermenilerin kontrolünde olan Zengezur (Nahçıvan) koridorunun da bu sayede ilhak edilebileceğini savundu. Uzmanlar, Cumhurbaşkanı Aliyev'in bu sayede koridoru önce Nahçıvan’a, ardından Azerbaycan’ın müttefiki Türkiye'ye kadar uzatabileceğine dikkati çekti.

Nahçıvan’da şu an 5 bin 500 kilometrekarelik bir alanda (2009 yılında yapılan nüfus sayımına göre) yaklaşık 400 bin kişi yaşıyor. Dağlık Karabağ'ın aksine içlerinde neredeyse hiç Ermeni’nin olmadığı nüfusun çoğunluğunu Azeri Türkleri oluşturuyor.

Doğu Ermenistan 1921 yılında Sovyetler Birliği'ne katıldığında Stalin, yarı çöl dağlık bir bölge olan Nahçıvan’ı Azerbaycan’a ilhak ederek ona özerklik statüsü vermeye karar verdi. Şubat 1924’te Türkiye ile bölgenin özerk bir Sovyet sosyalist cumhuriyeti olmasını öngören anlaşma imzalandı.

Ermeniler, 1980’li yılların sonlarında Dağlık Karabağ'daki şiddet olayları sırasında sayıları azalınca buradan kaçtı. Daha sonra Ermeni kiliseleri ve Orta Çağ'dan kalma Culfa Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarları yıkılarak, buradaki varlıkları sistematik olarak ortadan kaldırıldı.

Artık Hristiyan olan Ermeniler ile Müslüman olan Azeri Türklerinin bir arada yaşaması zorlaşmıştı.

Nahçıvan özerk bölgesi, 20 Ocak 1990 tarihinde ‘tam’ bağımsızlığını ilan ederek, Sovyetler Birliği güçlerinden bölgeyi terk etmesini istedi. Nahçıvan, daha sonraki yıllarda Bakü'nün Erivan'a uyguladığı enerji ablukasına karşılık Ermenistan'ın ekonomik ambargosunun kurbanı oldu.

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ'da aldığı yenilgi sonrası patlak veren siyasi krizler, Haydar Aliyev ve destekçilerinin 1993’te yeniden iktidara gelmesinin önünü açtı. Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Azerbaycan'ın ayrılmaz bir parçası olarak görülse de Azerbaycan’ın 1995 tarihli anayasası uyarınca, kendisine iç politika konularında bazı yetkiler veren anayasasına 1998’de kavuştu.

Aliyev ailesiyle evlilik yoluyla akrabalığı olan Vasif Talibov, 1995 yılından 2022 yılına kadar Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Meclis Başkanı olarak görev yaptı. Nahçıvan’da otoriter bir rejim kuran Talibov, basını ve muhalefeti şiddetle bastırmanın yanı sıra yolsuzlukla suçlandı. Talibov, Uluslararası Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) tarafından 2011 yılında 'Basın özgürlüğü düşmanı liderler' listesine dahil edildi.


İsveç'te bir camide yangın çıktı: "Kundaklama olduğuna eminiz"

(AA)
(AA)
TT

İsveç'te bir camide yangın çıktı: "Kundaklama olduğuna eminiz"

(AA)
(AA)

İsveç devlet radyosu SR'ye açıklamada bulunan Arby Camisi İletişim Başkanı Anas Deneche, yangının kundaklama sonucu çıktığını belirtti.

Caminin yakınında oturan bir aileden 1 senedir tehdit aldıklarını vurgulayan Deneche, "Aile tarafından 1 sene boyunca tehdit ve fiziksel saldırılara maruz kaldığımız polis raporlarında mevcut. Bu yangının kundaklama sonucu çıktığından eminiz" ifadelerini kullandı.

Arby polisinden yapılan yazılı açıklamada, yangın sonrası caminin tamamen kullanılamaz hale geldiği ve yangınla ilgili soruşturma başlatıldığı kaydedildi.


İsviçre'den "yapay zeka" adımı: Seçim sürecinde kullanımı sınırlandırılacak

(AA)
(AA)
TT

İsviçre'den "yapay zeka" adımı: Seçim sürecinde kullanımı sınırlandırılacak

(AA)
(AA)

Seçimde yarışacak İsviçre Sosyal Demokrat Partisi, Merkez Partisi, Yeşiller Partisi, Liberal Yeşiller Partisi ve Protestan Partisi, seçim döneminde yapay zekanın sınırlı kullanımı konusunda bir tüzük imzaladı.

Buna göre, partiler yürüttükleri siyasi kampanyalar sırasında herhangi bir yapay zeka kullanımının açıkça beyan edilmesi konusunda anlaştı. Ancak partiler, rakiplerini eleştirirken yapay zekanın kullanılmasını yasakladı.

Yapay zekanın yeni iletişim biçimlerini mümkün kılan bir fırsat olduğunu belirten partiler, bunun aynı zamanda, gerçeklerin çarpıtılmasına veya bazı siyasi aktörlere söylenmeyecek sözlerin atfedilmesine yol açabilecek tehlikeler de sunduğu konusunda fikir birliğine vardı.

Tüzüğü imzalamayan Radikal Liberal Parti ise yapay zeka temelli olan ve sahte videolar üretilmesini sağlayan "deepfake" gibi teknolojiler yoluyla yapay zekanın kötüye kullanımını yasaklamayı taahhüt ettiğini yazılı olarak açıkladı.

Radikal Liberaller, yapay zekanın rakiplere yönelik eleştirel ve olumsuz kampanya sırasında yasaklanmasını "saçma" bulduklarını da belirtti.

İsviçre Halk Partisi ise bu konu hakkında herhangi bir taahhütte bulunmadı.

İsviçre'de genel seçimler 22 Ekim'de yapılacak.


Erdoğan, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki zaferini övdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev Nahçıvan’da (AFP)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev Nahçıvan’da (AFP)
TT

Erdoğan, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki zaferini övdü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev Nahçıvan’da (AFP)
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev Nahçıvan’da (AFP)

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’a gerçekleştirdiği ve bölgedeki kontrolünü sağlamlaştırdığı askeri operasyonu sonrasında Güney Kafkasya’da yeni bir jeopolitik gerçeklik ufukta görünmeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycanlı mevkidaşı İlham Aliyev ile yaptığı görüşmede, Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’daki zaferine övgüde bulundu.

Erdoğan ve Aliyev, dün Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Temel Atma Töreni’ne katılmalarının ardından ortak basın açıklaması düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Muzaffer Azerbaycan ordusunu tarihi başarısı ve sivillere yönelik sergilediği insani tavrı dolayısıyla tebrik ediyorum. Bölgede kapsamlı normalleşme için yeni fırsat pencereleri açılmıştır. Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini tutmasını artık samimi adımlar atmasını bekliyoruz.”

Aliyev ise, Dağlık Karabağ’daki Ermenilerin haklarının garanti altına alınacağını vurguladı.

Ermenilerin Dağlık Karabağ’dan göçü devam ederken, günlerdir protesto gösterileriyle karşı karşıya kalan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan ordusunun Ermeni ayrılıkçılara karşı kazandığı zaferin ardından, üstü kapalı olarak Rusya’yı Ermenistan’ı desteklememekle suçladı.

Paşinyan, dün televizyonda yayınlanan bir konuşmasında şunları söyledi;

“Ermenistan’ın parçası olduğu dış güvenlik sistemlerinin, kendi güvenliği ve çıkarlarını korumada etkisiz olduğu kanıtlanmıştır. Ermenistan hiçbir zaman ittifak taahhütlerinden vazgeçmedi ve müttefiklerine ihanet etmedi. Ancak olayların analizi, yıllardır güvendiğimiz güvenlik sistemleri ve müttefiklerin, kırılganlıklarımızı gösterme ve Ermeni halkının bağımsız bir devlete sahip olmasının imkansızlığını meşrulaştırma görevini üstlendiğini gösteriyor.”

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise, ülkesinin, bu konuda sorumluluğu Rusya ve cesurca hareket eden Rus barışı koruma güçlerine yüklemeye yönelik tüm girişimleri reddettiğini söyledi.


Netanyahu, New York ziyaretini "çok başarılı" olarak nitelendirdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada "Yeni Orta Doğu" olarak adlandırdığı bölgenin haritasını sergiledi. (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada "Yeni Orta Doğu" olarak adlandırdığı bölgenin haritasını sergiledi. (AP)
TT

Netanyahu, New York ziyaretini "çok başarılı" olarak nitelendirdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada "Yeni Orta Doğu" olarak adlandırdığı bölgenin haritasını sergiledi. (AP)
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu önünde yaptığı konuşmada "Yeni Orta Doğu" olarak adlandırdığı bölgenin haritasını sergiledi. (AP)

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, altı günlük ABD ziyaretini tamamlayarak İsrail'e döndü. Netanyahu ABD ziayeretini "çok başarılı" bir ziyaret olarak niteledi.

Netanyahu, pazar günü uçakta yaptığı kısa açıklamada, 5 kıtadan 20'ye yakın devlet başkanıyla görüştüğünü ve ziyaret sırasında birçok başarıya imza attığını söyledi. ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesini "3 yıl önce imzaladığımız İbrahim Anlaşmaları'nın devamı olarak barış çemberinin genişletilmesini müzakere ettiğimiz mükemmel bir toplantı" olarak değerlendirdi. Netanyahu açıklamasında şunları söyledi: "Sevgili ülkemiz adına daha fazla başarı elde etmek için çok çalışmaya devam edeceğim. Daha güzel haberler gelecek."

Ziyaretine Tesla otomobil şirketi ve X sosyal ağının sahibi Elon Musk ile görüşerek başlayan Netanyahu, daha sonra Biden'ın yanı sıra Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy gibi liderlerle de görüştü. Netanyahu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda konuştu, Amerikalı Yahudi liderlerle görüştü ve birçok televizyon röportajı verdi. bu röportajlarda ultra-Ortodoks koalisyonu ile yargıda reform yapma girişimi konusunda uzlaşmaya varmaya çalıştığını söyledi.

Yüzlerce İsrailli ve Amerikalı Yahudi gösterici muhaliflerinin hükümet sistemine ve yargıya karşı bir darbe planı olarak gördüğü yargıda reform çabası, demokrasiyi tasfiye etme ve diktatörlüğü getirme planını protesto etmek için gittiği her yerde Netanyahu ile karşı karşıya geldi. Netanyahu’nun göstericilere aşağılayıcı hareketlerle karşılık verdiği görüldü. Ancak göstericiler vazgeçmediler ve konvoyu havaalanına doğru giderken son dakikaya kadar gösteriye devam ettiler. Şarku’l Avsat’ın Independent Arabia’dan aktardığı habere göre yüzlerce kişi yağmur altında dışarıda protesto gösterileri yaparak "Utanç" ve "Demokrasi" sloganları atarken, polis bölgede güvenlik önlemleri aldı.

İsrail gazeteleri Netanyahu'yu önce başarılar elde ettiğini doğrulayan analizler ve yorumlarla karşıladı. Ancak aynı zamanda başarısızlıklara da dikkat çektiler ve bazıları sağcı hükümetin Netanyahu'yu çevreleyen engellerden duyduğu korkuyu dile getirdi.