Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

AB Seçim Gözlem Misyonu: Irak seçimlerinde herhangi bir ihlal yok

AB Seçim Gözlem Misyonu: Irak seçimlerinde herhangi bir ihlal yok

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 12:15
AB Seçim Gözlem Misyonu Başkanı ve üyeleri dün Bağdat’ta düzenlenen basın toplantısında (AFP)

Avrupa Birliği’nin Seçim Gözlem Misyonu Başkanı Viola Von Cramon-Taubadel, Irak’ta seçim sonuçlarına itiraz edenlere yanıt vererek, seçim sürecinde herhangi bir manipülasyon veya ihlal olmadığını bildirdi.

Cramon-Taubadel, dün Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği basın toplantısında, seçimin tüm partiler arasında çekişmeli geçtiğini dile getirerek, seçim sürecinde herhangi bir ihlal olmadığını ve hile girişimlerini önlemek için gerekli tüm önlemlerin alındığını vurguladı.

Misyon’un gözlemciler, seçmenler ve vatandaşlarla görüştüğünü ve seçim sürecinde herhangi bir sorun yaşanmadığını söyleyen Cramon-Taubadel, “Dolandırıcılık ve seçim sahtekarlığı suçlamalarına yer yok” dedi.

Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu, genel seçimlerin sonuçlarına yönelik üç günlük itiraz taleplerini dün almaya başladığını duyurdu.

Komisyon Başkanı Yargıç Adnan Halef dün düzenlediği basın toplantısında, “Irak seçim yasası, seçimlere katılan blok ve partilere, ön sonuçların yayınlanmasını takip eden günden itibaren üç gün içinde itirazda bulunmalarına izin veriyor” dedi.

Halef, Yüksek Seçim Kurulu’nun, kendisine veya yargıya yapılan itirazları, talebin kendisine ulaştığı tarihten itibaren yedi günü aşmayan bir süre içinde yanıtlayacağını, yargının ise itirazı on günü geçmemek üzere karara bağlayacağını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya