Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı: 2030 yılına kadar toplam yatırım hedefi 3,3 trilyon dolar

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı: 2030 yılına kadar toplam yatırım hedefi 3,3 trilyon dolar

Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 13:45
Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid al-Falih (Şarku’l Avsat)

Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid al-Falih, Suudi Arabistan’ın gayri safi yurt içi hasılasının (GSYİH) 6,4 trilyon riyale (1,71 trilyon dolar) ulaşmasını hedeflediğini bildirdi.

Bakan, Al Arabiya kanalına verdiği röportajda, Suudi Arabistan’ın GSYİH’nın yatırım yüzdesini yaklaşık yüzde 30’a çıkarmayı hedeflediğini dile getirerek, “Sürdürülebilir olmak için kasıtlı ve ulaşılabilir kademeli bir artışla, 2030 yılına kadar toplam yatırım hedefi 12,4 trilyon riyal (3,3 trilyon dolar) olacak” dedi.

Ülkenin toplam yatırımlarının yıllık oranının, 2030’da iki trilyon riyali aşacağını vurgulayan Bakan, “Bu sıçrama, özel sektörü güçlendirme, yatırımları için karlılık ve sürdürülebilirlik oluşturma ve ülkedeki Ulusal Yatırım Stratejisi tarafından sağlanan entegre yatırım ortamını sağlama çabasını gerektiriyor” diye konuştu.

Suudi Arabistan, 2021’den 2030’a kadar 10 yıl içinde ülkeye akan net doğrudan yabancı yatırımı yüzde bin 816 oranında artırmayı hedefliyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, geçtiğimiz Pazartesi günü ülkenin 2030 Vizyonu hedeflerine ulaşmasını sağlayan başlıca unsurlardan biri olan Ulusal Yatırım Stratejisi’ni başlattı.

Stratejinin, ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlaması ve kaynaklarını çeşitlendirmesi bekleniyor.

Böylece özel sektörün GSYİH’ya katkısının yüzde 65’e çıkması, doğrudan yabancı yatırımın GSYİH’nın yüzde 5,7’sine ulaşması, petrol dışı ihracat oranının GSYİH’nın yüzde 16’sından yüzde 50’sine yükselmesi, işsizlik oranının yüzde 7’ye inmesi ve Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar Küresel Rekabet Edebilirlik Endeksi’nde ilk 10 arasına girmesi gibi 2030 Vizyonu’nun birçok hedefi gerçekleştirilecek.


Editörün Seçimi

Multimedya