Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya Temsilciler Meclisi, YSK’nın değişikliklerini onayladı

Libya Temsilciler Meclisi, YSK’nın değişikliklerini onayladı

Libya Temsilciler Meclisi, Yüksek Seçim Komisyonu’nun seçim yasalarında yapacağı değişiklikleri onayladı
Çarşamba, 13 Ekim, 2021 - 14:00
Libya Ulusal Yüksek Seçim Komisyonu Başkanı İmad es-Sayeh (AFP)

Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi (TM), Libya Yüksek Seçim Komisyonu'nun (YSK) yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini düzenleyen yasalarda talep edilen değişikliklerin onayladığını duyurdu. Libya Ulusal Birlik Hükümeti (UBH) Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Libya Ulusal Ordusu’nun itirazı üzerine dün Gat şehrine yapmayı planladığı toplantıyı ertelemek zorunda kaldı.

TM, Cumhurbaşkanlığı Seçim Kanunu ile ilgili olarak YSK’nın yaptığı değişikliklerin posta yoluyla oy kullanmaya izin veren fıkra haricindeki kısmını onayladı.

TM Sözcüsü Abdullah Bilhak Tobruk kentinde düzenlenen toplantının ardından, Meclis’in Yüksek Seçim Komisyonu’nun cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için yasada yer alan bazı kanunların değiştirilmesi talebine cevap verdiğini, böylece komisyonun seçimlerin yürütülmesine ilişkin düzenlemeleri yürütme prosedürlerinin itiraza tabi olmadığını kaydetti. Bilhak, Libya Partileri Birliği’nin seçim yasalarına ilişkin sunduğu muhtırayı görüştükten sonra, “meclis tarafından onaylandığı gibi kalacakları doğrulandı” dedi.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, önceki akşam Devlet Yüksek Konseyi Başkan Yardımcısı ile yaptığı görüşmede, siyasi süreçteki tüm katılımcılarla doğrudan çalışma ve koordinasyon ile tüm taraflar arasındaki  görüşlerin yakınlaşmasıyla seçim başarısı için desteğin süreceğini kaydetti. Menfi açıklamasında, toplantı sırasında bu yılın sonunda yapılması planlanan seçimler için yasal ve anayasal mekanizmaların tartışıldığını ve başarıları için pratik öneriler geliştirildiğini belirterek, Libyalıların özgür ve adil seçimler yapma isteklerini karşılamak ve sonuçlarının tüm taraflarca kabul görmesini istediklerini belirtti.

Menfi, Temsilciler Meclisi üyesi Fethullah es Saiti ile yaptığı görüşmede, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kabinesinde doğu bölgesini temsil eden Başbakan Yardımcısı Hüseyin el-Katrani’nin  bazı bakanlar, hükümet temsilcisi ve belediye başkanlarına yönelik yaptığı açıklamayla Başkanlık Konseyi’nin tüm sorunları çözme çalışmalarını onayladıklarını söyledi. Menfi, siyasi sürecin yol haritası ve Libya siyasi diyaloğunun sonuçlarına uygun olarak, halk arasında sosyal adaletin sağlanmasına katkıda bulunacak şekilde ilerleme sağlamak için hükümet ve tüm taraflarla sürekli temas halinde olduğunu söyledi.

Katrani önceki akşam televizyonda yaptığı açıklamada, Dibeybe’nin kendisiyle iletişim kurmamaya devam etmesi halinde alacağı önlemlere atıfta bulunarak, Doğu’da halkın talebiyle hükümet kurma eğilimi olduğunu söyledi. Katrani, paralel hükümeti kurulması halinde Dibeybe’yi sorumlu tutacağını ifade etti.

Öte yandan Gat milletvekili Nasr Asir, ülkenin doğu ve güneyine konuşlanmış Libya Ulusal Ordusu’nun Dibeybe’nin uçağının Gat Havalimanı’na inmesini engelleyerek ziyaretini ertelemekle suçlayarak, koordinasyon sağlanmadığı gerekçesiyle ziyaretin iptal edildiğini açıkladı.

Milletvekili, Dibeybe’nin ziyaretinin iptal edildiğini duyurmasının ardından, cılız sebepler öne sürülerek asıl masadı ziyareti engellemek olduğuna dikkati çekti.  Asir, Mareşal Halife Hafter’in yaklaşan seçimler sebebiyle görevinden istifa etmesinin ardından yerine geçen Abdurrezzak en-Nazuri liderliğindeki LUO’nun kontrolünde olan bölgede çıkarlarını elde etmek amacıyla siyasi çekişmenin yaşandığını ifade etti.

Suçlamalara LUO tarafından resmi bir açıklama yapılmazken, Dibeybe ise konu hakkında sessiz kaldı.

Diğer yandan Libya makamları dün, geçen yılın ortasından bu yana onlarca toplu mezarın bulunduğu ülkenin batısındaki Tarhuna kentindeki beş toplu mezardan kimliği belirsiz 25 cesedin çıkarıldığını duyurdu.


Editörün Seçimi

Multimedya